اندیکاتور آر اس آی ( RSI )  از خانواده اسیلاتورها و یک از انواع نوسانگر هاست که در تحلیل تکنیکال به تریدرها در تشخیص انتهای روند و سیگنال بازگشتی بسیار کمک میکند و یکی از بهترین اندیکاتورهای ارز دیجیتال است . درآموزش تصویری استوکاستیک مسترسیگنال چم وخم این اسیلاتور جذاب را فراخواهید گرفت . با آموزش کامل استوکاستیک در کمتر از ۳۰ دقیقه می توانید تمرین خوبی برای نحوه کارکردن با این اسیلاتور را داشته باشید.

اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI چیست

آموزش اندیکاتور RSI یا شاخص قدرت نسبی(Relative Strength Index)  در نمودار قیمت بازارهای مالی به عنوان یکی از پارامترهای مهم ضروری است. فارغ از اینکه از آن استفاده کنید یا خیر آشنایی کامل با این اندیکاتور یک سطح از بلوغ معاملاتی بک معامله گر محسوب می شود.

این اندیکاتور بسیار پرطرفدار و یکی از کاربردی ترین اندیکاتور ها در فارکس، بورس و ارز دیجیتال محسوب می شود. حتی پرایس اکشن کارها نیز که اندیکاتورها مناسب معامله نمی دانند نیم نگاهی به آن دارند. در خصوص بهترین اندیکاتور ارز دیجیتال و بورس مقاله جداگانه در سایت منتشر شده که می توانید آن را مطالعه کنید.

rsi

ین اندیکاتور یا بهتر است بگوییم اسیلاتور نتیجه یک سری محاسبات قیمت و زمان است که در پایین نمودار بین اعداد صفر و صد در نوسان است. تفاوت اندیکاتور و اسیلاتور این است که اندیکاتور روی نمودار قیمت ترسیم می شود اما اسیلاتور در قسمت پایین و زیر نمودار قیمت نشان داده می شوند. عدد اسیلاتورها هم که گفتیم محدود است و بین دو عدد مشخص در نوسان است. این اندیکاتور رو برادر دیگر به نام های اندیکاتور MACD و اندیکاتور استوکاستیک هم دارد. مشابهت های زیادی بین آنها وجود دارد اما عملکرد و کاربردشان با یکدیگر متفاوت است.

آموزش اشباع خرید و اشباع فروش در اندیکاتور RSI

مهمترین کاربرد این اندیکاتور زمانی است که در محدوده های بالای 70 یا پایین 30 قرار می گیرد. بالاتر از 70 ناحیه اشباع خرید و پایین تر از 30 ناحیه اشباع فروش نام دارد. ارزش بررسی این اندیکاتور در این نواحی است که البته تایم فریم نقش مهمی در این بررسی ایفا می کند. نواحی اشباع را مانند دورموتور اتومبیل در نظر بگیرید که وقتی با دنده 2 در حرکت هستید و گاز می دهید موتور شروع به زوزه کشیدن می کند و نشانگر دور موتور واحد ناحیه قرمز می شود. یعنی باید پایتان را از روی گاز بردارید و دنده عوض کنید. در این صورت است که ماشین می تواند به راه خود و با سرعت بیشتر هم ادامه دهد.

پس دو نتیجه خیلی خیلی مهم، رسیدن به ناحیه اشباع یعنی خرید یا فروش بیش از حدی در حال انجام است که در ظرفیت این تایم فریم نیست. نتیجه آن استراحت یا اصلاح قیمت که پس از آن دوباره قیمت می تواند به مسیر خود ادامه دهد. میزان استراحت یا اصلاح به عوامل زیاد دیگری وابسته که اندیکاتور RSI توجیهی برای آن ندارد. اشباع های ارزش بررسی بیشتر دارند که به واگرایی نیز ختم می شوند. همینجا خدمت شما عرض کنم که دنیای ترید و معامله گری بسیار پیچیده و وابسته به عوامل متعددی است. اما آموزش و یادگیری مداوم است که می تواند از شما یک معامله گر بسازد.

آموزش قرار دادن اندیکاتور RSI در تریدینگ ویو

پس از ورود به سایت www.tradingview.com نماد ارز دیجیتال یا جفت ارز مورد نظر در فارکس یا هر آنچه مد نظر شما باشد جستجو کنید.(برای سهام بورس ایران باید از سایت های دیگری مانند رهاورد 365 استفاده کنید) برای اضافه کردن اندیکاتور RSI به نمودار در قسمت بالا وسط rsi رو تایپ کنید اندیکاتور را انتخاب کنید تا به نمودار شما اضافه شود.

مطابق شکل زیر اندیکاتور rsi را خواهید داشت. باند وسط و محدوده 50 وضعیت متعادل، 70 وبالاتر اشباع خرید و 30 و پایین تر اشباع فروش هستند. خط قرمز وسط خط سیگنال محسوب می شود که البته برای تریدرهای حرفه ای اعتبار چندانی ندارد. اما وقتی به سمت بالا شکسته می شود انتظار افزایش قیمت و وقتی به سمت پایین شکسته می شود انتظار کاهش قیمت را داریم. البته باید برعکس بگوییم هر وقت قیمت پایین می رود خط آبی خط قرمز را به پایین قطع می کند و نشانه فروش است یا بالعکس.

اندیکاتور rsi

عدم قطعیت در اندیکاتور rsi

انجام معاملات و خرید و فروش صرفا با توجه به این اندیکاتور، روش صحیحی نیست و بستگی به تایم فریم معاملاتی این مناطق میتوانند شکل دیگری داشته باشند. حتی یک نمودار قیمت می تواند در یک تایم فریم در اشباع خرید و در تایم فریم دیگری در اشباع فروش باشد. پس به همین سادگی هم نیست که ملاک خرید و فروش باشد. اما این اندیکاتور در تایم فریم روزانه قدرت یک روند را با تقریب خوبی نشان می دهد. همانند سایر اندیکاتورها و ابزارهای موجود در تحلیل تکنیکال، اندیکاتور RSI نیز دارای خطا است. ولی دیدگاه های معاملاتی بسیار خوبی را ایجاد میکند و یکی از پرطرفدارترین اندیکاتور ها می باشد. خصوصا مبحث بسیار مهم به نام واگرایی که استراتژی های زیادی مبنی بر آن در بازار وجود دارد.

 آموزش تنظیمات اندیکاتور RSI چیست ؟

برای محاسبه اندیکاتور RSI مهم‌ترین عنصر «طول دوره» (Length) است. در واقع طول دوره نشان می‌دهد که مقادیر اندیکاتور با استفاده از چه تعداد کندل محاسبه می‌شود. هر چه تعداد این کندل‌ها بیشتر باشد، مقدار اندیکاتور به داده‌های بیشتری وابسته می‌شود. بنابراین، سیگنال‌های اندیکاتور بلند مدتی‌تر می‌شود. هر چقدر طول دوره کمتر باشد، در این حالت مقدار اندیکاتور بیشتر به داد‌ه‌های جدید نزدیک خواهد بود. پس سیگنال‌های اندیکاتور برای تحلیل کوتاه مدتی کارایی خواهد داشت.

عدد 14 که مقدار پیش‌فرض طول دوره اندیکاتور RSI است، برای تحلیل‌های میان مدتی مناسب است. بسته به اینکه استراتژی معاملاتی شما کوتاه‌مدتی، میان مدتی و یا بلند مدتی است می‌توانید طول دوره را تغییر دهید. علاوه بر طول دوره، قیمت مورد استفاده نیز در مقدار عددی اندیکاتور موثر است. معمولا برای تمام اندیکاتورها از قیمت پایانی کندل برای محاسبه استفاده می‌شود.

یادگیری اندیکاتور RSI و دیگر اندیکاتورهای نوسانگرنما برای تحلیل بازار و کسب سود از آن بسیار ضروری است. به دلیل اهمیت این موضوع، «فرادرس» فیلم آموزش اسیلاتورها (نوسانگرنماها) در بورس و بازارهای مالی را تدوین کرده که در ادامه لینک آن آمده است.

اندیکاتور RSI در ارز دیجیتال

در بازار ارز دیجیتال تریدرها و معامله گران زیادی از rsi استفاده می کنند. بهترین بازدهی این اندیکاتور در تایم فریم بالا مانند روزانه و چهار ساعتی برای تشخیص قدرت روند و واگرایی ها می باشد. چندین استراتژی مختلف هم با این اندیکاتور وجود دارد. که دو قله یکسان در قیمت و یک سقف پایین تر در اندیکاتور نشانه معامله فروشو از دست رفتن خط روند تایم فریم نیز تاییدی بر ورود به یک پوزیشن شورت یا معامله فروش است. از این دست استراتژی ها برای rsi و ترکیب آن با دیگر اندیکاتورها یا سبک هاس پرایس اکشن نقاط ورود کم ریسک تر و بهتری را برای معامله گران ایجاد می کند.

ویدئویی های اندیکاتور RSI

آموزش واگرایی RSI

واگرایی یکی از مباحث پیشرفته برای تریدرها به حساب می آید. درک مفهومی و عمیق آن سطح معاملات شما را به طور قابل توجهی بالا می برد. واگرایی به نوعی دروغگویی نمودار را متذکر می شود. به این معنی که رفتار نمودار و رفتار اندیکاتور دچار تضادهایی با یکدیگر می شود. به طور مثال نمودار سقف های بالاتر ثبت می کند و قیمت بالاتر می رود اما اندیکاتور سقف های پایین تر می سازد. این

حالت را واگرایی می گوییم و نشان دهنده نیاز به یک اصلاح عمیق تر است.  بالعکس آن نیز وجود دارد. قیمت کف های پایین تر می سازد.

اندیکاتور rsi divergence

برای کسانی که تشخیص واگرایی در نمودار را ندارند و هنوز چشم آنها به دیدن واگرایی ها عادت ندارد می توان اندیکاتور rsi divergence را معرفی کرد. تا بتوانند راحت تر و سریعتر واگرایی را تشخیص دهند. اما بهترین اندیکاتوری که واگرایی تمام اندیکاتورها را به شما نشان می دهد اندیکاتور divergence for many indicator v4 5 می باشد. شما می توانید واگرایی هر اندیکاتور که خواستید را فعال کنید تا فقط همان واگرایی را به شما نشان دهد. یا اینکه همه را فعال نمایید و هر اندیکاتور که واگرایی ثبت به شما نشان خواهد داد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها