آموزش ارز دیجیتال

ترید چیست و تریدر کیست

ترید چیست، ترید یا معامله یکی از مفاهیم اصلی اقتصادی است که شامل خرید و فروش کالا و خدمات با پرداخت هزینه آن از خریدار به فروشنده یا مبادله‌ کالا یا خدمات بین طرفین معامله است. ترید یا به انگلیسی «Trade» می‌تواند در یک اقتصاد بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیز صورت بگیرد. شبکه‌ای که ترید را تسهیل می‌کند، بازار نامیده می‌شود. در بازارهای مالی، ترید یا معامله به خرید و فروش اوراق بهادار، مانند خرید سهام از بورس اوراق بهادار اشاره دارد و می‌تواند به‌ صورت مستقیم یا از طریق یک کارگزار انجام شود. این کار نیز به شکل حضوری، تلفنی یا از طریق یک پلتفرم معامله‌ آنلاین امکان‌پذیر است. در معامله، هدف کلی این است که با خرید در قیمتی پایین‌تر و فروش با قیمتی بالاتر، معمولا در یک بازه زمانی کوتاه، سود حاصل شود.

تاریخچه ترید

برای اینکه بدانیم ترید چیست بهتر است کمی به گذشته برگردیم. همان‌طور که مشخص است، تریدینگ تاریخچه‌ای به قدمت انسان‌های اولیه دارد. اولین شکل‌ ترید، داد و ستد کالا یا انجام معاملات بدون استفاده از پول بود که شامل مبادله‌ مستقیم کالاها و خدمات می‌شد. پس از آن با اختراع پول و پیشرفت اقتصاد، معاملات و دارایی‌ها شکل دیگری به خود گرفتند و تریدرها دیگر از طریق مبادله‌ پول و ارز به ترید می‌پرداختند. به ترید بین دو معامله‌گر «ترید دوجانبه» و به ترید بین بیش از دو معامله‌گر «ترید چند جانبه» گفته می‌شود. در حالت کلی، ترید می‌تواند به دو شکل انجام شود:

 • ترید دارایی‌های فیزیکی (مانند معاملات طلا، نقره و سکه)
 • ترید دارایی‌های مجازی (مانند سهام یا ارزهای دیجیتال)

بورس اوراق بهادار یکی از پیشگامان معامله‌ سهام در ایران است که به‌ صورت الکترونیکی کار خود را انجام می‌دهد. در دنیا نیز NASDAQ (نزدک) و NYSE (بورس اوراق بهادار نیویورک) از بنیان‌گذاران این حوزه هستند.

 تا اینجا به صورت کلی فهمیدیم ترید چیست و در گام بعد می رسیم به اینکه تریدر کیست.

تریدر کیست

تریدر، به نوعی همان معامله گر است. فردی است که در بازار مالی برای خود یا به نمایندگی از شخص یا موسسه دیگری به خرید و فروش دارایی‌های مالی می‌پردازد و هدفش کسب سود از معاملات است. تفاوت اصلی بین یک تریدر (معامله‌گر) و یک سرمایه‌گذار، مدت‌ زمانی است که شخص آن دارایی مالی را در اختیار دارد. سرمایه‌گذاران معمولا تمایل دارند افق زمانی بلند مدت را برای معاملات خود در نظر بگیرند.

در حالی که تریدرها (معامله‌گران) تمایل دارند برای مدت‌ زمان کوتاه‌تری دارایی‌های خود را سرمایه‌گذاری کنند و معمولا روندهای کوتاه‌ مدت را زیر نظر دارند. تریدر، اوضاع موجود در بازار مالی را تجزیه و تحلیل می‌کند و با اتکا به داده‌های حاصل از تحلیل خود، معاملات را انجام می‌دهد و از نوسانات قیمت در بازار سود کسب می‌کند. یک تریدر می‌تواند هر شخصی باشد از یک سرمایه‌گذار فردی گرفته تا یک موسسه جهانی.

انواع ترید از نظر زمانی چیست

از منظر افق زمانی و اهداف، معامله را می‌توان به دو صورت کوتاه‌ مدت و بلند مدت در نظر گرفت:

 • روش کوتاه‌ مدت:

در ترید کوتاه‌ مدت که همان خرید و فروش روزانه به شمار می‌رود در کسری از ثانیه یا دقیقه معاملات انجام می‌شوند. این روش از نوسانات کوتاه‌ مدت در قیمت دارایی برای کسب سود استفاده می‌شود. در استراتژی ترید روزانه، لحظه دقیق ورود یا بسته شدن یک موقعیت معاملاتی بسیار مهم است. به همین دلیل گاهی تریدرها موقعیت خود را تنها برای یک یا چند روز باز نگه‌ می‌دارند. این نوع از معاملات می‌توانند بسیار پرسود باشند، اما به طور طبیعی دارای ریسک زیادی نیز هستند. معامله گران با تجربه، شاخص‌های فنی سهام را ارزیابی کرده و پیش‌بینی می‌کنند که آیا سهام مورد نظر، سود یا ضرر فوری خواهد داشت یا خیر.

 • روش بلند مدت:

تریدرهای بلند مدت در معاملات صبر بیشتری نسبت به تریدرهای کوتاه‌ مدت دارند. موقعیت‌های معاملاتی این نوع استراتژی، اغلب ماه‌ها و سال‌ها باز می‌ماند. این نوع از تریدرها برای مدت‌ زمان طولانی وارد یک موقعیت معاملاتی می‌شوند و خود را گرفتار نوسانات کوتاه‌ مدت بازار نمی‌کنند. از طرف دیگر به خاطر باز ماندن موقعیت معاملاتی‌شان هزینه‌های معاملاتی کمتری را متحمل می‌شوند. تریدرهای بلند مدت باید به دنبال شرکت‌هایی باشند که سابقه‌ ثبات و رشد قابل قبولی دارند. با اینکه شرکت‌های جدید نیز می‌توانند گزینه‌ خوبی برای کسب سود در بلند مدت باشند. اما وقتی شرکتی سابقه‌ اثبات‌ شده‌ای دارد، ممکن است سرمایه‌گذاری در آن ریسک کمتری به همراه داشته باشد.

گزینه مناسب دیگر، سهام شرکتی است که سابقه پرداخت سود سهام دارد؛ به‌ ویژه شرکتی که به‌ طور منظم میزان سود سهامش را افزایش می‌دهد. یک ترید موفق، نیاز به یک برنامه‌ استراتژیک دارد که شامل مشخص کردن اهداف کوتاه‌ مدت، بلند مدت و میزان سرمایه در دسترس برای انجام معاملات است. به‌ عنوان یک تریدر، یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای افزایش شانس موفقیت خود در این بازارها انجام دهید این است که به معامله کردن به‌ عنوان یک کسب و کار نگاه کنید.

ترید کردن چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا:

 • پتانسیل بالای سود این‌گونه معاملات
 • نداشتن محدودیت زمانی، امکانی و تحصیلی جهت ترید
 • برای انجام معامله به امکانات و ابزارهای خاصی نیاز نیست
 • با هر میزان سرمایه‌ای می‌توان شروع کرد
 • یکی از بهترین راه‌های کسب بازده در فضای تورم است
 • تنوع زیادی برای انتخاب‌ ترید وجود دارد

معایب:

 • ریسک بالای ترید
 • غیرقابل پیش‌بینی بودن نتیجه‌ معاملات
 • ترید موفق، نیازمند مهارت و اطلاعات بالایی است که این کار بسیار زمان‌بر است
 • ترید کردن لحظات پرفراز و نشیبی را در پیش دارد که ممکن است کاری استرس‌زا باشد
 • این امکان وجود دارد که شما بخشی از سرمایه خود یا کل آن را از دست بدهید

ترید ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال نوع دیگری از ارز است که فقط به‌ صورت دیجیتالی یا الکترونیکی و نه به‌صورت فیزیکی در دسترس است. این نوع از ارزها به دلیل اینکه نیازی به واسطه ندارند اغلب ارزان‌ترین روش برای ترید هستند. ترید در دنیای ارزهای دیجیتال نیز معمولا با همان دو نوع رویکردی که در ابتدای مقاله توضیح دادیم انجام می‌شود. یکی به‌ صورت سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت یا خرید و فروش لحظه‌ای و دیگری سرمایه‌گذاری بلند مدت.  اما معاملات در زمینه‌ ارزهای دیجیتال، نیازمند مهارت تحلیل قیمت این ارزها در بازه‌های زمانی مختلف است که قبل از شروع باید نسبت به آن آگاهی داشت.مبادله یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و … یا تبدیل ارز دیجیتالی به ارز را ترید می نامیم.اما سبک معاملات در بازار ارز دیجیتال به دو نوع مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزش ترید از صفر تا صد

این عنوان یک عنوان اغوا کننده و کاملا بی معنی است که شما آموزش ترید از صفر تا صد را در یک بازه زمانی کوتاه یاد بگیرید. ضمنا هیچ صدی وجود ندارد و خود آموزش دهنده حتی صد خودش را هم نمی تواند آموزش دهد چه رسد به صد ترید پس به دنبال آموزش منطقی و گام به گام باشید و ترید و معامله گری باید در شخصیت یک فرد نهادینه شود. از تغییر عادت ها و نگرش های او نسبت به خود، جامعه و اطراف حاصل می شود و یک پروسه زمان بر است. در این مسیر بارها و بارها تمام دارایی فرد از دست می رود و دوباره به تلاش ادامه می دهد.

 پیشنهاد می کنم آموزش رایگان ارزدیجیتال را از دست ندهید. همچنین در صورتی که با بازار ارز دیجیتال آشنایی پیدا کرده اید و به دنبال مسیر موفق هستید می توانید از خانواده 10 ایکس  استفاده کنید.

انواع ترید ارز دیجیتال

معاملات اسپات

خرید مستقیم یک ارز دیجیتال به مقدار دلخواه را ترید اسپات در ارز دیجیتال می گوییم. با این روش شما مالک آن تعداد رمز از هستید و تا هر زمان که بخواهید می توانید آن را نگه دارید به کیف پولتان منتقل کنید. یا آن را به کیف پول دیگران ارسال کنید. تا زمانی که آن را نفروشید سود یا ضرر شما محقق نشده است. در معامله اسپات شما فقط از افزایش قیمت می توانید سود کنید. هرچقدر قیمت آن دارایی افزایش پیدا کند به همان نسبت شما سود خواهید کرد.

معاملات فیوچرز

کسانی که در زمینه ترید چیست سوال  دارند نکته مهم شاید برایشان معاملات فیوچرز است. در بخش آموزش رایگان ارز دیجیتال سایت مستر سیگنال که بالاتر لینک آن را قرار دادیم. 14 ویدئو آموزشی رایگان برای انجام معاملات ارز دیجیتال آن هم به صورت فیوچرز قرار دارد که می توانید به آن مراجعه کنید. اما به صورت کلی معامله فیوچرز نوعی ترید است که به صورت قراردادی بسته می شود. در واقع شما مالک چیزی نیستید بلکه قرادادی را براساس نرخ کنونی و اینکه در آینده انتظار کاهش یا افزایش آن را دارید منعقد می کنید.

پارامتر مهم در معاملات فیوچرز وجود اهرم است که در مقالات دیگر مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. اهرم به شما امکان بستن قرار داد با چند برابر موجوی را به شما می دهد. در این معاملات از ریزش قیمت نیز می توانید سود بگیرید و حتی نسبت به اهرم مورد استفاده تا چند برابر سودی که با خرید عادی یا حالت اسپات داشتید را بدست خواهد آورد. مباحث مهمی در این مقاله ترید چیست مطرح شد که هرکدام خود یک موضوع مهم و بحث برانگیز هستند که در مقالات دیگر به آنها خواهیم پرداخت.

در پایان مطلب ترید چیست پیشنهاد می کنم مقاله سیگنال ارز دیجیتال را مطالعه کنید. خالی از لطف نخواهد بود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *