تحلیل رمزارزها

تحلیل تکنیکال اتریوم

تحلیل اتریوم مانند تحلیل بیت کوین پر متقاضی ترین ارز دیجیتال در بازار رمز ارزها است. تحلیل تکنیکال اتریوم می تواند به ما کمک کند تا در جریان دنیای غیرمتمرکز به صورت کامل قرار بگیریم و تصمیم های بهتری را در این سیستم اتخاذ کنیم.

اتریوم بعد از بیت‌کوین، از جهت محبوبیت و اندازه بازار، در جایگاه دوم قرار دارد و می‌توان از آن برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد. تیم مسترسیگنال بصورت هفتگی تحلیل کاملی از این رمز  را در کانال یوتیوب و آپارات خود ارائه می دهد.

تحلیل اتریوم : 7 دی ماه 1400

تحلیل اتریوم : 14 آذر ماه 1400

ارز دیجیتال اتریوم چیست ؟

ارز دیجیتال اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است. یک سیستم غیرمتمرکز، کاملاً خودمختار عمل کرده و توسط هیچ‌کس کنترل نمی‌شود. با توجه به این موضوع احتمال هک کردن اطلاعات کاربرانی که در این شبکه به خرید و فروش می‌کنند تقریبا غیرممکن خواهد بود.

سیستم متمرکز یعنی سیستمی که توسط هیچ نهاد، سازمان یا بانکی کنترل نمی‌شود و کاملا مستقل است. اکثر سازمان‌ها مانند سازمان‌های آنلاین‌، مشاغل و شرکت‌ها براساس یک سیستم متمرکز ساخته شده‌اند. این روش صدها سال است که مورد استفاده قرار گرفته اند‌ و تاریخ بارها ثابت کرده که سیستم سنتی و متمرکز دارای نقص است و مشکلات فراوانی در آنها وجود دارد. خرابی برنامه‌ها و سرورهای آنلاین و ضعف سیستم در مقابل هکرها از جمله این مشکلات است. علاوه‌بر آن، بیشتر سازمان‌های سنتی و سرورهای آنلاین از کاربران می‌خواهند اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند و این اطلاعات در سرورهای آن‌ها ذخیره می‌گردد. بنابراین کارکنان آن سازمان و هکرها به راحتی می‌توانند به اطلاعات شخصی افراد دسترسی یابند.

ارز دیجیتال اتریوم در بستر اینترنت کنترل ‌شده و توسط هزاران کامپیوتر اداره می‌شود، به همین دلیل هرگز آفلاین یا خاموش نشده و از بین نمی‌رود.

ارز دیجیتال اتریوم مال کدام کشور است ؟

ارز دیجیتال اتریوم Ethrem در اواخر سال ۲۰۱۳‌ میلادی، «ویتالیک بوترین» (Vitalik Buterin)، یک پژوهشگر حوزه رمزارزها، برنامه‌نویس و بنیان‌گذار «مجله بیت‌کوین» (Bitcoin Magazine) بود. او ایده خود را با هدف ساخت برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز معرفی کرد. ویتالیک بوترین ایده‌ی خود را برای چند تن از دوستان خود ارسال کرد‌، ایده‌ی وی به نظر دوستانش جالب بود، به همین دلیل آن‌ها نیز آن را برای دوستان خود ارسال کردند. در نتیجه‌، حدود ۳۰ نفر برای گفت‌وگو در این زمینه با ویتالیک تماس گرفتند. این پروژه با حضور تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین‌، «گوین وود» (Gavin Wood)، «چارلیز هاسکینسون» (Charles Hoskinson)، «آنتونی دی لوریو» (Anthony Di Iorio)، «جوزف لوبین» (Joseph Lubin)، میهای آلیسیه (Mihai Alisie) در ژانویه ۲۰۱۴ به صورت عمومی اعلام شد.

بنیان‌گذار پلتفرم ارز دیجیتال اتریوم، ویتالیک بوترین ، نام اتریوم را بعد از مطالعه مقاله‌ای در ویکی‌پدیا در زمینه عناصر و ادبیات داستانی علمی، انتخاب کرد.

او درمورد این انتخاب چنین می‌گوید: «فورا فهمیدم که این نام را از سایر اسامی موجود بیشتر می پسندم. اتریوم از نظر من حقیقتا تلفظ زیبایی دارد و هم چنین در دل خود کلمه «اتر» را دارد که به یک موجود نامرئی فرضی اشاره دارد که به جهان نفوذ می‌کند و به نور امکان سفر می‌دهد.»

ایده اصلی، یعنی مشخصات چگونگی قرار دادن قراردادهای هوشمند قابل اجرا در بلاکچین، پیش از پیاده‌سازی نرم‌افزار اتریوم توسط گوین وود در اوراق زرد اتریوم (Ethereum Yellow Paper) ارائه شد. «ماشین مجازی اتریوم» (Ethereum Virtual Machine) نیز در همین اوراق زرد معرفی شد.

سرمایه لازم برای توسعه بلاکچین اتریوم با «سرمایه‌گذاری جمعی»  جمع آوری شد. این سرمایه‌گذاری جمعی ازجولای تا آگوست سال ۲۰۱۴ انجام شد و سیستم اتریوم، در ۳۰ جولای سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد. اتریوم در ابتدا به دلیل نوآوری‌های خلاقانه‌اش مورد توجه قرار گرفت، اما در گذر زمان پرسش‌ها و انتقاداتی نیز پیرامون امنیت و مقیاس‌پذیری آن مطرح شد.

در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ در نتیجه بهره‌برداری از یک نقص موجود در نرم‌افزار قرارداد هوشمند پروژه «سازمان غیرمتمرکز مستقل» (The DAO Organization) و سرقت اتر به میزان ۵۰ میلیون دلار (بر اساس ارزش اتریوم در آن زمان)، پلتفرم اتریوم به دو بلاکچین مجزا تبدیل شد. بلاکچین  سرقت شده توسط دزدها یا همان بلاکچین اصلی با عنوان «اتریوم کلاسیک» (Ethereum Classic | ETC) و بلاکچین جدید با عنوان «اتریوم» (Ethereum | ETH) به فعالیت پرداختند. در حال حاضر، افراد با هر دو بلاکچین کار می‌کنند، ولی عموما گرایش‌ها به سمت بلاکچین اتریوم و رمزارز بومی آن یعنی اتر (ETH) می باشد.

ارز دیجیتال اتریوم  چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال اتریوم براساس پروتکل بیت کوین و طرح بلاک چین آن ساخته شده اما به گونه‌ای تغییر یافته تا بتواند برنامه‌های فراتر از سیستم‌های پولی را پشتیبانی کند. اگر قراربر مقایسه‌ باشد باید بدانیم که دو پروژه ارز دیجیتال بیت کوین و ارر دیجیتال اتریوم کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که سیستم انتقال پول به نام بلاکچین را ساخته و پشتیبانی می‌کند. ارز دیجیتال ETH نیز این فناوری را با توجه به موفقیت بیت کوین انتخاب کرد و به طور قابل ملاحظه‌ای قابلیت‌های آن را توسعه داد.

ارز دیجیتال اتریوم ETH با توجه به مرورگر اینترنت‌، زبان برنامه‌نویسی و سیستم پرداخت خاص خود یک شبکه‌ی کامل است که کاربران می توانند برنامه‌های غیرمتمرکز خود را در بلاک چین اتریوم ایجاد کنند. این برنامه ها می‌توانند ایده‌های کاملاً جدید باشند و یا بازسازی شده‌ی غیر‌متمرکز مفاهیم موجود در شبکه باشند. سازندگان اتریوم براین باورند که اتریوم ایجاد شده تا برای انجام امور روزمره نیاز به هیچ نهاد، بانک یا سازمانی نباشد.

بلاک چین و نود اتریوم

کل شبکه‌ی ارز دیجیتال اتریوم توسط یک سیستم جهانی به نام «بنود» (Node) پشتیبانی می‌شود. نودها داوطلبانی هستند که کل بلاکچین اتریوم را در رایانه‌های خود بارگیری کرده  و تمام قوانین اجماع سیستم را به طور کامل اجرا و امنیت شبکه را ایجاد کرده و در ازای آن پاداش می‌گیرند. قوانین اجماع و همچنین بسیاری از جنبه‌های دیگری که در شبکه‌ وجود دارند، توسط «قراردادهای هوشمند» (smart contracts) تعیین می‌شوند. تحقق شرایط لازم در قراردادهای هوشمند برای هر دو طرف از قبل برنامه‌ریزی شده است. پس از تکمیل این شرایط، معامله یا هر اقدام خاص دیگری در شبکه آغاز می‌گردد. علاوه‌بر حفظ تاریخچه‌ی معاملات‌، هر نود در شبکه‌ی اتریوم باید جدیدترین حالت و یا آخرین اطلاعات مربوط به هر قرارداد هوشمند درون شبکه‌، موجودی هرکاربر، همه‌ی کدهای قرارداد هوشمند و مکان ذخیره‌ی ‌آن‌ها را بارگیری کند.

در اصل بلاکچین اتریوم می‌تواند به عنوان یک ماشین حالت مبتنی‌بر معامله توصیف شود. هر حالت اتریوم شامل میلیون‌ها معامله است. این تراکنش‌ها برای تشکیل «بلوک‌ها» دسته‌بندی شده به طوری که هر بلوک با بلوک‌های قبلی خود زنجیر می‌شوند. اما قبل از افزودن معامله به دفتر کل‌، باید اعتبار سنجی انجام شود‌ که فرایندی به نام استخراج را طی می‌کند. استخراج فرآیندی است که گروهی از نودها قدرت محاسبه‌ی خود را برای تکمیل یک چالش اعمال می‌کنند‌ که در واقع حل یک معمای ریاضی است. هرچه رایانه آن‌ها قدرتمندتر باشد‌، سریع‌تر می‌تواند آن معما را حل کند. پاسخ به این معما اعتبار یک بلوک را تضمین می‌کند.

بلاکچین و نود اتریوم شبکه‌ی ارز دیجیتال اتریوم، از تعداد زیادی کامپیوتر در سراسر دنیا تشکیل شده اند که یک دفتر دیجیتال (بلاکچین) را ایجاد کرده اند. اطلاعات تراکنش‌ها بر روی همین دفتر دیجیتال نگاشته شده و هر کامپیوتر یک رونوشت از آن را در اختیار دارد. نودها با یکدیگر در ارتباط هستند زیرا باید هر تراکنشی را که به شبکه‌ی اتریوم ارسال می‌شود بررسی نمایند تا از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنند. توزیع این نودهاسبب می‌شوند تا هیچ نقطه‌ی نفوذ مرکزی در شبکه وجود نداشته باشد.

قرارداد هوشمند اتریوم

قرارداد هوشمند یا (smart contract)  در ارز دیجیتال اتریوم ETH پروتکلی است که برای تنظیم قراردادها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع قرارداد هوشمند پروتکل ویژه ای است که برای مشارکت، تأیید یا اجرای مفاد یک قرارداد خاص، فعال می‌گردد. قراردادهای هوشمند، معامله‌ها و فرایندها را به صورت کاملا تضمینی و بدون آن که شخص ثالثی حضور داشته باشد انجام می‌دهند. فعالیت‌های قرارداد هوشمند، قابل پیگیری و غیر قابل برگشت می باشند.

برای فهم بهتر قراردادهای هوشمند، قراردادهای هوشمند را می‌توان مثل دستگاه‌های فروش خودکار در نظر گرفت. وقتی می‌خواهید از این دستگاه‌ها  نوشابه ای بخرید، اول پول را وارد دستگاه می‌کنید. بعد از آن دستگاه به صورت خودکار پردازش پول شما را  انجام می دهد و نوشابه را تحویل می‌دهد. با چشم پوشی از مسائل فنی ، قرارداد‌های هوشمند هم تقریبا مانند دستگاه‌های فروش خودکار کار می‌کنند. قراردادهای هوشمند، بدون نیاز به افراد ثالث یا سازمان‌های واسطه، فرایند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش کرده و در صورت صحیح بودن مفاد آن قرارداد، فعالیت مورد نظر را انجام می‌دهد. در اصل تنها کاری که این دستگاه‌ها انجام می‌دهند، اجرای خودکار دستورالعمل‌های داده شده به آن‌ها می باشد.

بسیاری از مردم براین باور اعتقاد دارند كه قراردادهای هوشمند تحولی نوین در آینده ایجاد خواهند کرد و سرانجام جایگزین سایر توافق نامه‌های قراردادی خواهند شد؛ زیرا  قراردادهای هوشمند، امنیتی را فراهم خواهند کرد كه از قانون قراردادهای سنتی برتر خواهد شد. قراردادهای هوشمند هزینه‌های معامله‌ی مرتبط با قرارداد را كاهش داده و اعتماد بین طرفین را ایجاد خواهد کرد.

هم چنین بسیاری از طرفداران پلتفرم اتریوم  به چشم یک «کامپیوتر جهانی»  به آن می‌نگرند که می‌تواند اینترنت را غیرمتمرکز کند. با اتریوم، سرورها با هزاران گره (Node) جایگزین می‌شوند که توسط کاربران در سراسر جهان اجرا می‌شوند و این گره‌ها در کنار هم، یک «کامپیوتر جهانی» را تشکیل می‌دهند. انتظار می‌رود که روزی ظهور یک کامپیوتر جهانی در سراسر جهان به وقوع خواهد پیوست. اگر واقعا همه چیز برای پلتفرم اتریوم همانگونه که برای آن برنامه‌ریزی شده، پیش برود، اتریوم به جایگزینی برای پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک و گوگل تبدیل خواهد شد. هر چند این مهم، در حال حاضر، هزینه‌هایی را در بر خواهد داشت.

شبکه همتا به همتا اتریوم ETH

ارز دیجیتال اتریوم به کاربران به صورت مستقیم امکان انتقال پول و انجام توافق با دیگران را می‌دهد. کاربران برای استفاده از قابلیت‌های اتریوم نیازی به اقدام از طریق شرکت‌های واسطه ندارند و می‌توانند به طور مستقیم با افراد دیگر در سراسر جهان کار کنند. این سیاست اتریوم افراد ثالث در شبکه را حذف می کند. پس هر تعاملی که بین کاربران روی می دهد فقط توسط کاربران شرکت کننده‌ پشتیبانی می‌شود‌، بدون این‌که پای هیچ شخص ثالثی در میان باشد.

شباهت های ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین

ارز دیجیتال اتریوم همانند بیت کوین بلاکچین مختص به خود را دارد. اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین ذخیره می‌شود. دراصل بلاکچین نوعی دفتر یادداشت دیجیتالی با امنیت بالا و تغییرناپذیر و دارای شبکه همتا به همتاست که برای ذخیره‌ی داده‌ها و اطلاعات و بدون دخالت شخص ثالث مورد استفاده قرار می گیرد.

ارز دیجیتال اتریوم همانند بیت کوین عمومی بوده و نیاز به مجوز ندارد و همه‌ می‌توانند از آن استفاده کنند.

ارز دیجیتال اتریوم  همانند بیت کوین مبتنی بر استخراج اثبات کار است. اشخاصی که بخواهند در فرآیند ساخت بلاک شرکت کنند، باید قدرت پردازش سخت‌افزاری‌های رایانه‌ای را برای شرکت در عملیات ماینینگ به شبکه‌ اختصاص دهند، بنابراین شبکه در ازای این قدرت پردازش که در نهایت باعث امنیت و تایید تراکنش‌ها خواهد شد، به ماینرها پاداش اهدا می‌شود. در ضمن طبق یک برنامه‌ی از پیش تعیین شده در طرحی به نام «‌اتریوم ۲.۰» (ETH ۲.۰) که چندی پیش برای مقیاس‌پذیری بیشتر (تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر) راه‌اندازی شد، به‌جای الگوریتم اثبات کار از الگوریتم «اثبات سهام» (Proof Of Stake) استفاده می گردد. در روش اثبات سهام، اشخاص برای شرکت در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، باید اتر خریداری کنند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند. به این نرتیب می‌توانند در کار تایید تراکنش‌ها مشارکت کنند و واحدهای جدید ارز دیجیتال را دریافت نمایند. شرکت کنندگان کارمزد تراکنش‌های شبکه را برای خود برمی‌دارند. طبق این رویکرد برای شرکت در شبکه نیاز به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت نیست.

ارز دیجیتال اتریوم همانند بیت کوین ارز دیجیتال خود را دارد. ارز دیجیتال داخلی شبکه‌ی اتریوم؛ اتر است که آن را با ارزها و دارایی‌های دیگر می توان مبادله کرد. مالکیت اتر همانند مالکیت بیت کوین برروی بلاکچین رهگیری می‌شود.

تفاوت های ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین

بلاکچین بیت کوین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما طراحی بلاکچین اتریوم برای اجرای کد‌های برنامه نویسی برنامه‌های غیرمتمرکز می باشد. تفاوت‌های فنی زیادی بین این دو وجود دارد اما مهمترین تفاوت این دو با هم اهداف و قابلیت‌هایشان می باشد.

بیت کوین برنامه ای کاربردی و خاص از فناوری بلاکچین است. در اصل بیت کوین با هدف ساخت یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز ایجاد شده است. برای فهم بهنر مطلب، بلاکچین بیت کوین را به عنوان سیستم عاملی در نظر بگیرید که فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین روی آن اجرا می‌شود. در نقطه مقابل، بلاکچین اتریوم را به عنوان سیستم عاملی در نظر بگیرید که هزاران نرم افزار و سرویس مختلف می‌توانند روی آن فعالیت کنند. با این حساب،فهم مفهوم «توکن» برایتان آسان‌تر خواهد شد. در اصل یک توکن‌، ارز برنامه‌‌ای غیرمتمرکز است که خودش بلاکچین خصوصی ندارد و  بلاکچین‌های دیگر مثل اتریوم را مورد استفاده قرار می‌دهد. در بلاکچین اتریوم، به جای کار برای استخراج بیت کوین، ماینرها برای استخراج یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام «اتر» که شبکه را تامین می‌کند، کار می‌کنند. اتر یک ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل است که برای پرداخت هزینه‌های تراکنش نرم افراز مورد نظر، توسط توسعه دهندگان نرم افزار، استفاده می شود.

تراکنش ها در ارز دیجیتال اتریوم سریع تر هستند. در بحث سرعت تراکنش‌ها سایز بلاک بسیار حائز اهمیت است،‌ بلاک‌ها در بیت کوین محدود به ۱ مگابایت هستند. با بررسی زمان بلاک وسایز بلاک  به این موضوع می‌توان اشاره کرد که در حال حاضر بیت کوین حداکثر ۷ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند اما اتریوم می‌تواند تا ۱۶ تراکنش را در ثانیه پردازش کند. طبق وعده‌ی تیم توسعه‌ی اتریوم، این عدد در به روزرسانی‌های آینده  به صدها تراکنش می‌تواند برسد.

ارز دیجیتال اتریوم براحتی قراردادهای هوشمند را می تواند اجرا کند. بیت کوین هم می‌تواند قراردادهای هوشمند اجرا کند،‌ اما از آن جا که زبان اسکریپت این شبکه بسیار ابتدایی است، کار را برای توسعه‌دهندگان سخت می‌کند. بر روی اتریوم، خیلی سریع‌تر و راحت‌تر می‌توان کد برنامه نویسی پیاده‌سازی کرد. قراردادهای هوشمند اتریوم به اصطلاح «تورینگ کامل» (Turing complete) هستند، ‌یعنی هر محاسبات و عملیاتی را که نیاز هست می‌توانند اجرا کنند.

تعداد واحدهای اتر نامحدود می باشد. یکی از تفاوت‌های اساسی بیت کوین و اتریوم، تعداد واحدها یا عرضه‌های این دو ارز دیجیتال است. بیت کوین محدودیت عرضه دارد اما اتر نامحدود عرضه خواهد شد. طبق پروتکل‌های بیت کوین فقط ۲۱ میلیون واحد از این ارز دیجیتال استخراج خواهد شد. در حال حاضر استخراج‌کنندگان بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه ۶.۲۵ واحد بیت کوین از شبکه‌ی این ارز دیجیتال پاداش دریافت می‌کنند که پاداش بلاک نامیده می شود. پاداش بلاک بیت کوین طی رویدادی به نام هاوینگ هر چهارسال یک‌بار نصف می‌شود. به همین دلیل استخراج بیت کوین تا سال ۲۱۴۰  ادامه خواهد داشت. پس از آن ماینرها فقط با کارمزد تراکنش‌هایی که در این شبکه کار می کنند کسب درآمد خواهند کرد. در این مورد اتریوم هیچ محدودیتی ندارد یعنی عرضه‌ در اتریوم نامحدود می باشد. الیته این موضوع به معنای تورم افسارگسیخته‌ی اتریوم نیست، اما حامیان این پروژه معتقد هستند که برای داشتن یک نظام پولی بی‌نقص کمی تورم ضروری  است. پاداش بلاک اتریوم درحال حاضر ۲ واحد اتر است به همین دلیل در هر ۱۴ ثانیه به طور میانگین ۲ اتر استخراج خواهد شد.

ارز دیجیتال اتریوم قانونی است؟

رئیس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی درباره عرضه ارز دیجیتال اتریوم در صرافی‌ها می‌گوید: اگر کسی بخواهد در زمینه ماینینگ و استخراج رمزارز‌ها کار کند، نیازمند صدور مجوز استخراج از رمزهاست که مسئول قانونی آن به استناد مصوبه هیئت وزیران، سازمان‌های صنعت و معدن هستند و درخواست جواز تأسیس برای استخراج رمزارز را می‌دهند، حال اتریوم باشد یا بیت‌کوین فرقی نمی‌کند.

سوالات متداول ارز دیجیتال اتریوم

۱- ارز دیجیتال اتریوم قانونی است؟ 

خرید و فروش و معاملات بر روی بستر ارز دیجیتال اتریوم کاملا قانونی است.

۲- آینده ارز دیجیتال اتریوم چگونه است؟

ارز دیجیتال اتریوم، یک ارز دیجیتال با آینده بسیار خوب است . اما برای نگهداری و خرید و فروش حتما از مشاوران همراهی بگیرید.

۳- جدیدترین اخبار ارز دیجیتال اتریوم را از کجا دریافت کنم؟

جدیدترین اخبار ارزهای دیجیتال در سایت کریپتورنک است.

۴- استخراج ارز دیجیتال اتریوم آسان است؟

استخراج ارز دیجیتال اتریوم نسبت به بیت‌کوین، نیاز به توان محاسباتی کمتری دارد و زمان کمتری به طول می‌انجامد. البته امکان استخراج هیچ یک از آن‌ها با کامپیوتر معمولی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا