بیوگرافی

لئوناردو فیبوناچی

لئوناردو فیبوناچی که نام کامل او لئوناردو پیزانو بگولو فیبوناچی (Leonardo Pisano Bigollo Fibonacci)  است. او ریاضیدان ایتالیایی قرن دوازدهم میلادی بود و در شهر پیزای ایتالیا در سال ۱۱۷۵ بعد از میلاد بدنیا آمد .

لئوناردو به علت حرفه پدرش، گوگلیمو بوناتچی که بازرگانی بود، به کشورهای بسیاری از جمله مصر و سوریه و … مسافرت نمود. این سفرها او را با ریاضیات اسلامی آشنا کرد.

لئوناردو فیبوناچی  پس از آشنایی با ریاضیات اسلامی توانست به برترین روش‌های محاسبه مسلمانان پی ببرد و بنابراین پس از بازگشت به زادگاه خود در سال ۱۲۰۲ حاصل آموخته‌های خود را با نوشتن لیبر آباکی (به معنای کتاب حساب) منتشر کرد. او اولین فردی بود که اعداد یونانی را کنار گذاشت و اعداد اعشاری را بوجود آورد . کتاب محاسبات فیبوناچی تقریبا به طور انحصاری بر پایه الگوریتم‌های خوارزمی قرار داشت.

پس از چاپ آن کتاب لئوناردو فیبوناچی به عنوان مستعدترین ریاضیدان جهان غرب در زمان خود، و یکی از برترین ریاضیدانان تاریخ شناخته می‌شود. با وجود اینکه فیبوناچی، خود سری‌ که اکنون با نام سری فیبوناچی شناخته می‌شود را ایجاد نکرد، اما قطعا این فیبوناچی بود که این پدیده را در کتاب Liber Abaci خود به جهان غرب معرفی نمود.
یکی از کارهای او معرفی سری فیبوناچی است که افراد زیادی بر روی این سری بررسی، تحقیق و در جای جای زندگی کاربرد آن را لمس کرده اند.

فیبوناچی در حدود سال ۱۲۵۰ در همان شهر پیزای ایتالیا درگذشت و بزرگترین یادگار خود که همان سری معروف فیبوناچی است را برای آیندگان به یادگار گذاشت.

یادش گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا