اندیکاتور

یکی از ملزومات در علم تحلیل تکنیکال یادگیری انواع اندیکاتورهاست که دانستن انواع آنها واینکه چه کاربردهایی دارند به شما در تحلیل بازارهای معاملاتی کمک زیادی می کند تا بتوانید علاوه بر حفظ سرمایه از سود خوبی بهره مند شوید .

با آموزش اندیکاتورها می توانید آنها را با هم ترکیب کنید و در پیش بینی روند بازار ،نقطه ورود و خروج در بازارا ، خرید و فروش و شناسایی مناطق حمایت و مقاومت بپردازید.

  • شیوه ای ساده و روان
  • ارائه نکات کلیدی و طلایی
  • کاملا رایگان
  • کوتاه و مفید
  • کاربردی بهمراه مثال عملی
  • ارائه جزئیات
  • دانلود رایگان

اندیکاتور چیست و کاربرد آن در بازارمالی

قبل از پرداختن به آموزش اندیکاتورها لازم است که معرفی مختصری در مورد آن داشته باشیم.در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال ، اندیکاتور تاریخچه‌ای طولانی دارد و پیدایش آن‌ها تا اوایل قرن بیستم باز می‌گردد.ایده اصلی ایجاد چنین ابزاری به توسعه تئوری داو مربوط است که در بین سال‌های 1902 تا 1929 در مورد آن‌ها نوشته شد.
به طور کلی تئوری داو ادعا می‌کند که حرکات قیمت‌ها تصادفی  نبوده و با استفاده از تحلیل رفتارهای قبلی بازار می‌توان آن‌ها را پیش‌بینی کرد و براساس فرمول های ریاضی در رشته های مختلف اقتصادی و امروزه در معاملاتی همچون بورس و ارزدیجیتال از آن استفاده می شود.اصل هر یک از این ابزارها بر اساس برنامه و توابع ریاضی است ،یعنی هر یک از انواع اندیکاتورها بازار را براساس فرمول خاص خود تحلیل و نتیجه را بوسیله نمودارهای خطی ، نقطه چین و … ترسیم می کنند .اندیکاتور  در علم تحلیل تکنیکال به تحلیل گران  کمک می کند که بر اساس تغییرات تعدادی از بازه های قبلی بازار که کندل نامیده می شوند تحلیل خود را با ورودی هایی چون قیمت آغاز ، پایان ، سقف ، کف و تعدادی از مجموع این اطلاعات انجام دهند.
بصورت کلی اصل کارشان بر اساس تغییرات گذشته برای هشدار و آگاهی و تایید روند و قیمت میباشد.
کاربرد اندیکاتورها

 کاربرد اندیکاتور برای هشدار، آگاهی و تایید قیمت و روند بازار مالی می باشد که در زیر به تعدادی از این کاربردها اشاره خواهیم کرد:

  1.  یکی از مهمترین کاربرد اندیکاتورها برای تعیین هشدارهای مناسب تغییر روند و جهت حرکت قیمت می باشد چرا که هر نوع  در زمانهای خاص بر اساس شرایط شکل گرفته قبلی ، قبل از تغییر روند یا همزمان با چرخش روند در بازار می توانند علائم بازگشت روند را شناسایی کنند.
  2. اندیکاتور بر اساس داده های گذشته کار می کند  بنابراین نمیتواند آینده را برای ما پیش بینی کند بلکه تنها به معامله گر کمک میکند تا تفسیر و پیش بینی رفتار قیمت در آینده را بررسی و دست به خرید یا فروش بزند.
  3.  تایید گرفتن تشخیص روند یا جهت نمودار از دیگر کاربردهایش است. دقیقا زمانی که تحلیلگران بر اساس داده های تکنیکی یا بنیادی جهت و قیمت ورودی مناسب در بازار را پیش بینی می کنند ، اندیکاتور برای تایید جهت و قیمت ورودی به آن ها کمک می کند.

انواع اندیکاتورها

انواع اندیکاتورها با توجه به اینکه اصل کارشان داده های گذشته است می توان گفت دارای تاخیر بوده و در بعضی مواقع می توانند پیشرو نیز باشند و سیگنالهایی جهت پیش بینی بازار ایجاد کنند .

به استناد مطلب فوق انواع اندیکاتورها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که مهمترین آنها متقدم (Leading) و متاخر (Lagging)  در تحلیل تکنیکال هستند .

یک اندیکاتور می تواند هر دو ویژگی متقدم و  متاخر را داشته باشد مانند  ابرهای ایچیموکو که دارای هر دو ویژگی لیدینگ و لگینگ است.

تحلیلگران بر اساس شخصیت و تبحر و توانمندی که دارند با یکی از آنها  یا ترکیبی از تعدادی از آنها استفاده میکنند.

بهترین اندیکاتور در ارز دیجیتال یا بورس

اگر یک معامله‌گر به خوبی درک کند که اندیکاتور چیست، آن‌گاه کارکردن با این ایزار را نیز در کمترین زمان ممکن با یک فیلم آموزشی می‌تواند بیاموزد و تصمیم بگیرد کدام یک بهترین ابزار در تحلیل ارزدیجیتال یا در بورس است.
اما اینکه هدف از تحلیل با اندیکاتور چیست آیا تریدر قصد دارد نوسان بازار را تحلیل کند قطعا بهترین اندیکاتور انواع اسیلاتورهاست مانند اندیکاتور مکدی یا اندیکاتور rsi و یا اندیکاتور استوکاستیک.
برای اینکه تحلیل گر بهترین تشخیص سیگنال خرید و فروش را از بازار و یک خرید یا فروش پر سود داشته باشد با دانش کافی از کارکردن با این ابزارها  می تواند یکی یا ترکیبی از آنها را انتخاب کند.
گاهی باید روند بازار را تشخیص داد تا بتوان منطقه حمایت یا مقاومت را تعیین و در آن نقطه سرمایه خود را حفظ نمود یا سود بیشتری از فروش و خرید خود داشت .که قطعا می توانید از بهترین اندیکاتور ها مانند انواع میانگین متحرک مانند میانگین متحرک ساده یا اندیکاتورadx استفاده کنید.

اگر با اندیکاتورها در بورس یا ارزدیجیتال و یا حتی خرید و فروش ملک کار کرده اید ، برایمان نظر خود را در مورد ترکیب آنها و اینکه بهترین شان کدام هستند ، بنویسید تا دیگران از تجربیات شما استفاده کنند.

دکمه بازگشت به بالا