آموزشاندیکاتور

صفر تا صد آموزش فیبوناچی

فیبوناچی یا علم اعداد در جای جای زندگی ما نقش دارد و با درک و یادگیری این علم، مسیر موفقیت را  هموارتر خواهد کرد. ما در این مقاله قرار است از صفر تا صد آموزش فیبوناچی Fibonacci شامل تاریخچه و کاربرد آن در بازارهای مالی،اعداد مهم فیبوناچی در تحلیل تکنیکال، آشنایی با انواع این سری طلایی یعنی فیبو اصلاحی ، گسترده و معکوس را بهمراه تمرین های کاربردی داشته باشیم.

 آموزش ویدیویی فیبوناچی در آپارات و یوتیوب

آموزش صفر تا صد فیبوناچی در 9 قسمت آموزشی تهیه شده است که در جلسه اول به مقدمه و تاریخچه این سری جذاب ،اعداد و نسبت طلایی فیبو و نحوه بدست آوردن آنها پرداخته میشود.
از جلسه دوم به بعد آموزش تخصصی Fibonacci را خواهیم داشت و کاربرد سری طلایی فیبو را در تشخیص روند صعودی و نزولی بازار ، تعیین سطوح مقاومت و حمایت را بصورت کاربردی بهمراه انجام تمرین های لازم خواهیم داشت.
در هر یک از ویدئوهای آموزش تصویری کاربرد یکی از ابزارهای فیبو را بهمراه جزئیات بصورت ساده و روان  وجود دارد که مشاهده هر یک می تواند نکات طلایی را در اختیار شما قرار دهد.

فیبوناچی چیست؟

فیبوناچی که به سری فیبوناچی نیز معروف است با مطرح شدن یک سوال در قرن 12 میلادی متولد شد که با تولد این سری طلایی، همه ابعاد زندگی از ساختار صورت، دستها، رشد درختان و هر آنچه در دنیا وجود دارند را در خود پوشش میداد.

 اما داستان فیبوناچی چیست ؟ در زمانی که لئوناردو  فیبوناچی زندگی می کرد پادشاه آن زمان معمایی طرح کرد که اگر دریک باغ یک جفت خرگوش باشد بعد از یک سال با یکسری شرایط مانند زمان بلوغ و زایمان خرگوش ها بدون مرگ و میر ، چند جفت خرگوش داریم؟
تنها کسی که توانست جواب معما را بدهد لئوناردو بود که نتیجه آن بوجودآمدن سری فیبوناچی شد وبعد ها دانشمندان متوجه شدند اعداد فیبوناچی یک سری طلایی هستند که در طبیعت نیز وجود دارند مانند رشد گل آفتابگردان، شاخه های درختان، تعدادگلبرگهای گلها ، شکل حلزون و.. که البته وجود سری فیبو در تحلیل تکنیکال از این قاعده مستثنی نیست .
با گذشت زمان و بوجود آمدن بازارهای مالی مانند بورس ، ارز دیجیتال و فارکس اهمیت استفاده از Fibonacci در هر یک ازاین بازارها بیشتر و باعث بوجود آمدن ابزاری شد که تحلیلگران در متاتریدر یا تریدینگ ویو یا برنامه دیگری بتوانند از این اندیکاتور مهم استفاده کنند و آن را سری فیبوناچی  و یا به اختصار فیبو میشناسند.

ابزارهای فیبوناچی

کاربرد فیبوناچی در تحلیل تکنیکال سبب شده که تحلیل گران ابزارهای فیبو را به شرح زیر ابداع و بکار برند:

  1. فیبوناچی اصلاحی (Fibonacci Retracement (RET: فیبو اصلاحی شامل خطوط افقی است که سطوح حمایت و مقاومت احتمالی رانشان می دهد و احتمال اینکه جهت قیمت دراین سطوح عکس شود ، وجود دارد. کاربرد فیبوناچی اصلاحی در بازارهای دارای روند می باشد و از آن در بازار خنثی نمی توان بخوبی استفاده نمود.
  2. فیبوناچی گسترده (Fibonacci Extension (EXT Ş این نوع فیبو که نام های زیادی از جمله  اکستنشن ( Fibonacci Extension (EXT،  پروجکشن (Fibonacci Projection (PRO، فیبوناچی خارجی  یا گسترش یافته دارد  زیرا در زمانی که امواج گسترده دربازار وجود دارد یعنی سقف یا کف قیمتی شکسته شده است برای پیش بینی سطوح قیمت مورد استفاده قرار می گیرد.

 آموزش فیبوناچی (اعداد مهم فیبوناچی در تحلیل تکنیکال)| جلسه اول

حتما از دوره تحصیل خود سری طلایی را به یاد دارید که اعداد آن عبارتند از :
۱، ۱، ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۳، ۲۱، ۳۴، ۵۵، ۸۹، ۱۴۴، ۲۳۳، ۳۷۷، ۶۱۰، ۹۸۷، ۱۵۹۷، ۲۵۸۴، ۴۱۸۱، ۶۷۶۵، ۱۰۹۴۶، ۱۷۷۱۱
اما در این سری جذاب نکته طلایی وجود دارد ، اینکه حاصل خارج قسمت هر دو جمله بر دو جمله قبل از خود، برابر با عدد طلایی 1.618 می شود،که به عدد فی یا نسبت طلایی شهرت یافته است و در تحلیل تکنیکال نیز از آن استفاده شده است.
همانطور که گفتیم نسبت 1.618 بین اعدد سری فیبو وجود دارد. یعنی هریک از اعداد بطور تقریبی 1.618 برابر عدد قبل از خود است و هر عدد به میران 0.618 برابر عدد پس از خود است که این موضوع به ما کمک می کند بتوانیم در تحلیل تکنیکال نقاط حمایت و مقاومت و روند صعودی و نزولی در نمودار قیمت را تشخیص دهیم.

اعدام مهم سری فیبوناچی در تحلیل تکنیکال عبارتند از 0.618 و0.382 و 0.236 درکمتراز یک که اگر به درصد بگوییم  و در بزرگتر از یک عدد طلایی 1.618 ، 2.618 و 3.618 می باشند.


آموزش فیبوناچی ( کاربرد فیبوناچی اصلاحی در روند صعودی ) | جلسه دوم

یکی ازمهمترین کاربردهای مهم فیبوناچی در اصلاح قیمت هاست بدین صورت که زمان مشاهده روند صعودی یعنی زمانی که چندین کندل سبز کنار هم در حال افزایش هستند ممکن است 100 درصد سود داشته باشید باید احتیاط کنید زیرا صعود ناگهانی نقطه خطرناکی است و هر قیمتی در بازار نیاز به اصلاح دارد .
در این آموزش ساده فیبوناچی یاد میگیرید که برای یافتن سطوح فیبو اصلاحی در روند صعودی ، باید نقاط پیوت قیمت سقف قیمت یعنی بیشترین قیمت و پیوت کف قیمت یعنی کمترین قیمت در حرکت قبلی نمودار را مشخص کنید.
در مرحله بعدی با استفاده از فیبو retarcment اولین نقطه را روی پیوت کف و دومین نقطه را روی پیوت سقف قرار دهید و سطوح احتمالی بازگشت قیمت را تعیین نمایید تا در صعودهای ناگهانی به سادگی بجای دوبرابر کردن سرمایه خود سود را ذخیره یا برای خرید صحیح اقدام نمایید.


آموزش فیبوناچی ( کاربرد فیبوناچی اصلاحی در روند نزولی ) | جلسه سوم

فیبوناچی اصلاحی در روند نزولی چه کمکی به ما می کند ؟ زمانی که حرکت نمودار به سمت بالاست به حدی که کف خود را از دست می دهد باید حواستان جمع باشد که هر وقت نمودار شروع به ساخت کف های پایین تر و سقفها بالاتر نرفتند احتمال کف پایین تر وجود دارد، روند نزولی است و فیبو Ret کمک می کند تا اصلاح قیمت انجام شود.
فیلم آموزش فیبوناچی اصلاحی در تریدینگ ویو برای یافتن سطوح اصلاحی در روند نزولی به شما یاد می هد که باید نقاط پیوت قیمت کف قیمت یعنی کمترین قیمت و پیوت سقف قیمت یعنی بیشترین قیمت در حرکت قبلی نمودار را مشخص کنید .
همچنین با استفاده از فیبو retarcment اولین نقطه را روی پیوت سقف و دومین نقطه را روی پیوت کف قرار دهید و سطوح احتمالی بازگشت قیمت را تعیین نمایید و وقت فروش در روند نزولی را پیش بینی کنید.


آموزش فیبوناچی ( بکاربردن فیبوناچی گسترش یافته یا اکستنشن ) | جلسه چهار – یک

فیبوناچی گسترده در برنامه های مختلف تحلیل تکنیکال مانند متاتریدر یا تریدینگ و … با نام های زیر شناخته شده است:

  •  فیبوناچی اکسپنشن Fibonacci Expansion
  •  فیبوناچی پروجکشن Fibonacci Projection
  •  فیبوناچی اکستنشن Fibonacci Extension

در بین برخی از تحلیگران و تریدرها به فیبوناچی 3 نقطه ای نیز معروف ست و تفاوت فیبو Extension با فیبو Ret در استفاده از اعداد طلایی است در سری اصلاحی از اعداد کمتر از یک استفاده می کردیم اما در سری گسترش یافته از اعداد بالاتر از یک و سطوح بالاتر مانند 1.27و 1.61 کار دارید.
دراصل نوع گسترده زمانی بکاربرده می شود که شما فیبو اصلاحی را استفاده کردید ، نمودار به 0.618 رسیده و خرید انجام دادید، حالا نمودار در حال صعود است که ناحیه مقاومت را رد می کند و شرط اصلی روند صعودی بالاتر از یک برقرار می شود.
آموزش این ابزار در دو بخش توسط تیم مسترسیگنال آماده شده است که در بخش اول علاوه بر آشنایی با این فیبو، شناسایی ناحیه 1.27 و ناحیه 1.618 ، نحوه بدست آوردن 3 نقطه مورد نظر در نمودار ،شرایط صعود به اهداف بالاتر ،حرکت برای هدف های بعدی و تحلیل آن را فرامی گیرید.


آموزش فیبوناچی ( استفاده از فیبوناچیExtension در روند نزولی ) | جلسه چهار – دو

درقسمت اول آموزش فیبو Extension استفاده از آن را در روندهای صعودی با اهداف بلندمدت فرا می گیرید که توصیه می کنم اگر هنوز موفق به دیدن آن نشدید از طریق لینک یوتیوب یا کانال آپارات مسترسیگنال اقدام به مشاهده آن کنید.
اما در بخش دوم آموزش حرفه ای فیبو Projection یا همان Extension یاد میگیرید که در اهداف کوتاه مدت 3 نقطه اصلی را تعیین کنید ، روند نزولی را تشخیص دهید ، شرط روند نزولی که شکست کف قبلی است را بررسی ودر آخر نقاط حمایت آینده را تعیین کنید.

تمرین و بررسی زمان استفاده از فیبوها | جلسه پنجم

خوب تا اینجای آموزش با بکاربردن سری طلایی فیبو در تحلیل تکنیکال آشنا شدید اما برای اینکه بتوانید با فیبو اصلاحی حرفه ای کار کنید ویدئویی آماده کردیم تا با آن قدم به قدم بتوانید تمرین هایی انجام دهید و در زمان های مختلف با اهداف بلند مدت یا کوتاه مدت خود بتوانید از  انواع فیبوها بدرستی استفاده کنید و تحلیل خوبی داشته باشید.


آموزش فیبوناچی ( فیبوناچی معکوس در تحلیل تکنیکال ) | جلسه ششم

فیبوناچی معکوس همانطور که از اسمش مشخص است در تحلیل تکنیکال فیبوناچی را بصورت عکس استفاده می نمایند .

فیبو معکوس در اصل همان فیبوناچی اصلاحی است که روی آخرین نقطه شاخه صعودی قرار میگیرد ولی نقطه اول روی پیوت سقف ونقطه دوم روی پیوت کف قرار می گیرد و هدف آن اعداد بزرگتر از یک هستند.
زمانی که فیبو Ret را معکوس و بهمراه فیبو اکستنشن بکار می برید یکسری نواحی مهم قیمتی بدست خواهید آورد که به آنها PRZ گفته می شود .

برای یادگیری جزئیات کار با فیبو معکوس در تریدنگ ویو و مثال های کاربردی می توانید با مشاهده فیلم آموزش فیبوناچی معکوس بر این ابزار نیز تسلط ییدا کنید.


آموزش فیبوناچی ( تعیین نواحی مهم prz ) | جلسه هفتم

درابتدای فیلم آموزش فیبوناچی معکوس و تعاریف آن اشاره ای به موضوع مهم نواحی prz شد .
Prz یا Potential Reversal Zone عبارت است از محدوده ای که پتانسیل ایجاد مقاومت (حمایت ) در برابر قیمت را دارد و ما میتوانیم اصلاح روند یا انتظار بازگشت داشته باشیم،البته وجود این نواحی تنها در فیبوناچی محدود نیست بلکه در پرایس اکشن نیز این نواحی وجود دارد و عرضه یا تقاضا نامیده می شوند.
در آموزش اندیکاتورها  یادتان هست که ترکیب اندیکاتور ها علاوه بر یک تحلیل خوب تایید کننده خوبی بودند ،در اینجا هم ترکیب دو ابزار مهم یعنی فیبو معکوس و فیبو اکستنشن در تعیین این محدوده ها کمک میکند.
اگر می خواهید یاد بگیرید چطور نواحیprz را با ترکیب فیبوناچی معکوس و گسترش یافته بدست آورید و آنها را بررسی کنید در ویدئو جلسه هفتم کامل با جزئیات شرح داده شده است که می توانید آن را در مشاهده کنید .


آموزش فیبوناچی ( فیبوناچی اتوماتیک Auto Fibo Retresment ) | جلسه هشتم

اما فیبوناچی اتوماتیک چیست؟ این نوع فیبو بدلیل درخواست کاربران آموزش داده شده است.

بیشتر تحلیلگران بصورت دستی از فیبو استفاده می کنند اما اگر مشکلی در کارکردن با آن دارید نگران نباشید چرا که در نرم افزارهای تریدینگ می توانید از نوع اتوماتیک آن استفاده نمایید.

در اصل این ابزار اتوماتیک همان نوع Retresment است که در نرم افزار تریدینگ ویو در بخش اندیکاتورها کافی است گزینه Auto Fibo Retresment را جستجو و آن را ستاره دار کنید تا بتوانید بصورت اتوماتیک در هر نقطه فیبو اصلاحی بزنید.
اضافه کردن اندیکاتور فیبوناچی Ret اتوماتیک، تنظیمات لازم برای Auto Fibo Retresment ، تایم فریم های مورد نظر برای اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت در جلسه هشتم بصورت تصویری با جزئیات آموزش داده شده است.


نتیجه گیری

موضوع کارکردن حرفه ای با فیبوناچی از موضوعات مهم در تحلیل تکنیکال است که در سری ویدئوهای  آموزشی برای شما شرح داده شد بنابراین شما بعد از دیدن فیلم های آموزش تخصصی Fibonacci ، تاریخجه ابداع آن ، اعداد طلایی ، ابزارها و کارکردن با مهمترین آن یعنی Fibonacci اصلاحی و اکستنشن در روندهای نزولی و صعودی بازار ، اصلاح قیمت ها ، نقطه خرید یا فروش و بکاربردن ترکیب ابزارهای فیبوناچی برای تعیین نواحی prz و بررسی آنها، تسلط کامل خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا