آموزشاندیکاتور

اندیکاتور پارابولیک سار

اندیکاتور پارابولیک  سار ابزاری مهم در تحلیل تکنیکال برای یک سرمایه گذاری موفق در بازار سرمایه و مهر تایید در تشخیص بازار و سیگنال خرید وفروش  است. همچنین با مشاهده آموزش اندیکاتور Parabolic SAR مسترسیگنال می توانید در تحلیل و بررسی گذشته بازار نکاتی فراگیرید تا تشخیص و پیش بینی خوبی از روند بازار بدست آورید.

اندیکاتورParabolic SAR یا اندیکاتور sar

قبل از شروع آموزش Parabolic SAR که از این بعد گاهی آن را SAR نیز می نامیم قبل از بکاربردن آن بهتراست با واژه های آن آشنا  شویم، کلمه SAR از واژه های Stop And Reverse به معنای توقف و واژگونی و Parabolic نیز به معنای سهموی گرفته شده است.
این اندیکاتور توسط فردی امریکایی به نام ولز وایلدر(Welles Wilder) که در بازار املاک و مستقلات و تحلیل تکنیکال فعالیت های زیادی داشت ابداع شد.
آقای ولز وایلدر همچنین اندیکاتور میانگین متحرک جهت دار و محدوده واقعی  و البته اندیکار شاخص قدرت نسبی یا همان RSI معروف را بعنوان دستاوردهای خود ثبت نموده است.
Parabolic SAR از ابزارهای پرکاربردی است که در مجموعه اندیکاتورهای تایید کننده با نمایی نقطه چین در بالا یا پایین نمودار قیمت برای تایید صعودی یا نزولی بودن روند قرار می گیرد، که در ادامه می توانید آموزش تصویری این اندیکاتور را مشاهده کنید.

آموزش ویدیویی اندیکاتور پارابولیک سار


آموزش تصویری اندیکاتور  Parabolic SAR

در آموزش اندیکاتور سار  توصیه می گردد که برای کاهش ریسک این اندیکاتور با اندیکاتور هایی مانندمیانگین متحر ک یا استوکاستیک ترکیب گردد تا نتایج خوبی بدست آورید.
موارد مهم در آموزش Parabolic SAR  شامل موارد زیر است :

  • ترکیب اندیکاتور پرابولیک سار بامکدی ، میانگین متحرک و استوکاستیک
  • تشخیص سیگنال خرید و فروش با پارابولیک سار و میانیگین متحرک
  • بدست آوردن حد ضرر
  • تنظیمات اندیکاتور پارابولیک سار
  • نکات طلایی اندیکاتور پارابولیک سار در یک تحلیل عالی

چگونگی نحوه محاسبه اندیکاتور پارابولیک سار

همانطور که می دانید هر اندیکاتور از توابع ریاضی ایجاد می شود که در فرمول اندیکاتور پارابولیک سار دو پارامتر مهم وجود دارد که در نحوه محاسبه آن نقش مهمی دارند.دو پارامتر عبارت هستند از گام و گام بیشینه که منظور از گام یعنی AF یا Acceleration Factor و هم‌چنین قیمت بیشینه یا کمینه نیز با Extreme Price یا EP نمایش داده می‌شود.
نحوه محاسبه پارابولیک در روندهای صعودی، به شکل زیر است:

سار = سار قبلی + AF قبلی (SAR قبلی + EP قبلی)

و اما نحوه محاسبه Parabolic SAR در روندهای نزولی نیز فرمول به این صورت است:

سار = سار قبلی − AF قبلی (SAR قبلی − EP قبلی)

پارامترها  در فرمول اندیکاتور پارابولیک سار

آقای وایلدر مقدار پیشنهادی و بهینه برای دو پارامتر مهم از فرمول اندیکاتور پارابولیک سار را ارائه می کند که در آموزش این اندیکاتور جذاب به شما همان مقادیر را توصیه می کنند . اما دو پارامتر مهم در فرمول این اندیکاتور چیست؟
در فیلم آموزش اندیکاتور سار گفته خواهد شد که مقدار گام و مقدار گام بیشینه دو پارامتر مهمی هستند که در نحوه محاسبه اندیکاتور پارابولیک سار استفاده می شود و مقدار پیشنهادی و پیشفرض برابر است با 0.02 و 0.2 یعنی برای گام مقدار 0.02 و برای گام بیشینه 0.2 تعیین میشود.
گاهی برخی تحلیل گران در فرمول اندیکاتور سار برای افزایش حساسیت مقدام گام را کاهش می دهند با این کار فاصله نقطه چین ها نزدیک تر و حساسیت اندیکاتور sar افزایش می یابد.

کاربرد اندیکاتور پارابولیک سار چیست؟

در آموزش  Parabolic SAR شما با فرمول و محاسبه آن آشنا شدید اما کاربرد اندیکاتور پارابولیک سار دقیقا چیست؟
این ابزار نیزمانند سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال در شناسایی روند بازار کاربرد دارد. یعنی زمانی که نقاط اندیکاتور بالای نمودار قیمت باشد روند نزولی و زمانی که نقاط اندیکاتور در زیر نمودار قیمت هستند یعنی روند صعودی داریم.
سوال مهم آیا کاربرداین ابزار در سیگنال خرید و فروش وجود دارد؟ بله قطعا زیرا زمانی که اندیکاتور sarبه سمت مقابل قیمت حرکت می کند یک سیگنال جدید خرید و فروش ایجاد می گردد.
تشخیص نقاط حمایت و مقاومت که از اصلی ترین کاربردهای اندیکاتور ها ست که در عملکرد پارابولیک سار نیز وجود دارد که با ترکیب آن با  میانگین متحرک می توان از آن به عنوان سطوح مقاومت و حمایت استفاده کرد.
از دیگر موارد عملکرد Parabolic SAR در شناسایی سیگنال نقاط بازگشت قیمت با همگرایی وتعیین حد ضرر می باشد.

ترکیب اندیکاتور پارابولیک سار با سایر اندیکاتور ها

در معرفی  Parabolic SAR به امکان ترکیب اندیکاتور پارابولیک سار با سایر اندیکاتورها از جمله میانگین متحرک و اندیکاتور ADX و مکدی اشاره کردیم .

ابزار تحلیلی سار نیز مانند اندیکاتور بولینگر باند می تواند با میانگین متحرک ترکیب شده و سیگنالهای معتبری را برایتان داشته باشد و با ترکیب اندیکاتور پارابولیک سار با میانگین متحرک می توان تغییر روند را تشخیص و نقاط حمایت و مقاومت را تعیین نمود.
به کمک اندیکاتور مکدی و SAR، کافی است به وضعیت هیستوگرام دقت کنید تاسیگنال‌های خرید و فروش را تشخیص دهید. با ظاهر شدن نقاط پارابولیک سار در پایین نمودار قیمت و قرار گرفتن هیستوگرام مکدی بالاتر از سطح صفر، می‌توان سیگنال خرید را دریافت کرد. در سمت مقابل، اگر نقاط SAR در بالای نمودار قرار گیرند و هیستوگرام پایین سطح صفر باشد، سیگنال فروش صادر می‌شود.
در فیلم آموزش پارابولیک سار یاد میگیرید که با ترکیب این ابزار و استوکاستیک ADX قدرت روند صعودی و سیگنال خرید و همچنین قدرت روند نزولی و سیگنال فروش را تشخیص دهید.

نکات کلیدی اندیکاتور پارابولیک سار

در این بخش به برخی از نکات کلیدی اندیکاتور پارابولیک سار می پردازیم:
از آن جا که این اندیکاتور در دسته اندیکاتورهای پیرو و تعقیب‌کننده قرار می‌گیرد، نباید از آن در بازارهای بدون روند یا خنثی استفاده کرد.
زمانی که حساسیت Parabolic SAR افزایش پیدا می‌کند، اندیکاتور به نمودار قیمت نزدیک‌تر می‌شود. در سمت مقابل کم شدن حساسیت موجب افزایش فاصله آن از نمودار قیمت خواهد شد.
به این مسئله دقت کنید که در شرایطی که بازار صعودی است، نقاط پارابولیک سار نیز همراه نمودار قیمت در همان جهت حرکت می‌کند، منتها از نمودار قیمت پایین‌تر قرار می‌گیرد.
در ترکیب مکدی با sar ، به منظور ورود به معامله باید مکدی سریع‌تر، مکدی آهسته‌تر را از سمت پایین به بالا قطع کند و نقاط پارابولیک سار نیز لازم است که زیر کندل‌ها قرار گیرند.
همچنین در ترکیب پارابولیک سار با مکدی ، برای خروج از دارایی نیز باید مکدی سریع‌تر ، خط آهسته‌تر را از بالا به پایین قطع ، کندل‌ها باید از بالا به پایین میانگین متحرک عبورو نقاط پارابولیک در بالای کندل‌ها قرار گیرند.

نتیجه گیری

بعد از مطالعه کامل این مقاله آموزشی و مشاهده ویدئو آموزش اندیکاتور پارابولیک برای تشخیص سیگنال خرید وفروش این اندیکاتور را با اندیکاتور MA و برای ورود به معامله یا خروج از دارایی آن را با مکدی ترکیب  کنید و بهترین تنظیمات اندیکاتور پارابولیک را برای تحلیل تکنیکال خود تعیین  کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا