آموزشاندیکاتور

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی RSI

اندیکاتور شاخص نسبی ( rsi ) یکی از ابزارهای ترید با ریسک پایین معامله و انعطاف پذیری بالاست که به تریدرها کمک میکند تا مناطق اشباع خرید، مناطق اشباع فروش، روند قیمت و واگرایی درآن را تشخیص و پیش بینی کنند. نکات مهم لازم در تحلیل بازار برای تشخیص مناطق اشباع خرید و فروش و واگرایی قیمت ها و ترکیب اندیکاتور شاخص قدرت نسبی RSI با MACD را در فیلم آموزشی مسترسیگنال بدست خواهید آورد .

اندیکاتور RSI چیست؟

جی ولز وایلدر جی آر که یک مکانیک ساده در نیروی دریایی بود در دهه 1980 تصمیم گرفت تغییری در درآمد خود بدهد بنابراین تصمیم گرفت همزمان با شغل مهندسی خود مهارت تحلیل تکنیال را ارتقا دهد.
وایلدر در سال 1987 موفق شد کتابی به نام مفاهیم جدید در سیستم های معاملاتی چاپ کند و اندیکاتور RSI را ابداع کند، ابزاری که تا امروز تحلیل گران دنیا از آن استفاده کرده اند و برخی برای ارتقا آن اقدام نموده اند.
RSI مخفف چیست ؟ RSI  مخفف Relative Strength Index است و با استفاده از فرمول‌های پیشرفته به عنوان شاخص قدرت نسبی سهام بعنوان یک ابزار تحلیلی برای شناسایی سطوح بازگشتی بازار و قدرت بازار و خریداران و فروشندگان نسبت به هم ایجاد شد.
RSI همچنین ازدسته اسیلاتورهاست و در دو سطح صفر و 100 در حال نوسان است در فیلم آموزش اندیکاتور شاخص قدرت نسبی  به کارکردن عملی با این ابزار پرداخته شده است.

آموزش RSI به زبان ساده

اهمیت آموزش اندیکاتور RSI به زبان ساده، علاوه بر نحوه کارکردن با این ابزار ، نکات کلیدی RSI را در پیش بینی روند حرکات قیمت و روند آینده بازار با سیگنال های خرید و فروش در ناحیه اشباع خرید وفروش ، همچنین تشخیص واگرایی قیمت در نمودار و نا هماهنگی ها را فرا میگیرید.

برای افزایش میزان اطمینان از ترید می توان اندیکاتورها را با هم ترکیب نمایید و این یکی از مهمترین نکات در استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال است شما در فیلم نحوه کار RSI یاد میگیرید که آن را با ابزار مکدی ترکیب نمایید.اندیکاتور ها در تحلیل تکنیکال در شناسایی روند بازار، مناطق اشباع خرید و فروش برای سود دهی و ریسک کمتر کمک می کنند .

ویدیو آموزش نحوه کارکردن با اندیکاتور rsi


فرمول اندیکاتور RSI

بصورت پیش فرض ابزار شاخص قدرت نسبی در دوره 14 کندلی در تایم فریم یک روزه یا یک ساعته و یا هر تایم فریم دیگری محاسبه میشود.
نحوه محاسبه فرمول بدین صورت است که مقدار قدرت نسبی RSI از طریق تقسیم متوسط سود به متوسط زیان در طی دوره گفته شده بدست می آید.

RSI=100-100/1+RS

مقدار بدست آمده عددی بین صفر تا صد خواهد بود که در کاربرد اندیکاتور RSI و بدست آوردن مناطق اشباع خرید و اشباع فروش در بازار بسیار مهم است.

کاربرد اندیکاتور شاخص قدرت نسبی

خوب تا اینجا متوجه شدیم که مقدار شاخص نسبی عددی بین صفر تا 100 است که در آموزش ویدئویی RSI شما جزئیات مربوط به اینکه هر عدد در این محدوده چه مفهومی دارد و چه سیگنالی را دریافت خواهید کرد.
در اسیلاتور RSI ، عدد بین صفر تا 30 بمعنی اشباع فروش یعنی فروش افراطی و پس ازمدتی شاهد کاهش فشار فروش و رشد قیمت خواهید بود.
زمانی که عدد بیشتر از 70 باشد یعنی شما شاهد نزول قیمت هستید و خریدهای افراطی را در بازار می بینید و اشباع خرید اتفاق می افتد .
بنابراین نتیجه می گیریم که گرفتن سیگنال خرید و فروش از RSI و تعیین سطوح خرید و فروش و روند قیمت در بازار کاربرد مهمی می باشد.

تنظیمات اندیکاتور RSI

در آموزش تنظیمات اندیکاتور RSI فرامی گیرید که چه تایم فریمی را انتخاب کنید ، طول دوره چقدر باشد، منبع قیمت استفاده شده برای ترسیم و تمام تنظیمات مربوط به نمایش مثل رنگ‌بندی و ترسیم خطوط را تنظیم کنید.

نکته مهمی که در تنظیم تایم فریم  وجود دارد ، باید روی «Same as chart» باشد تا در صورت تغییر تایم فریم نمودار، مقدار RSI نیز متناسب با آن تغییر کند.
یادآوری می شود که برای محاسبه RSI مهمترین عنصر طول دوره است که نتیجه محاسبه  در تعداد کندل مشخص میشود همانطور که گفتیم بصورت پیش فرض طول دوره 14 است که شما برای داشتن یک استراتژی بلند مدت ، کوتاه مدت و یا میان مدت می توانید این عدد راتغییر دهید.
بهرحال درآموزش تصویری گفته شده است که این عدد را تغییر ندهید چراکه در تعیین استراتژی اندیکاتور RSI ،علاوه بر طول دوره در مورد قیمت مورد استفاده نیز که در مقدار عددی آن موثر است و بصورت معمول قیمت پایانی کندل برای محاسبه استفاده می شود.

ترکیب اندیکاتور RSI با اندیکاتور MACD

ترکیب اندیکاتورهایی مانند اندیکاتور پارابولیک سار و اندیکانور بولینگر باند یا اندیکاتوراستوکاستیک  در یک تحلیل سبب افزایش ضریب اطمینان می شود.

در اندیکاتور rsi نیز ترکیب آن با اندیکاتور مکدی برای تایید گرفتن در واگرایی می تواند بسیار مفید باشد چرا که گفتیم کاربرد شاخص قدرت نسبی در تشخیص واگرایی زمانی است که ارزش دارایی در خلاف جهت شاخص مدنظر حرکت کند.

در صورتی که ناهماهنگی بین نمودار قیمت و نمودار RSI باشد شاهد ضعفی در روند هستید که ممکن است جهت حرکت قیمت را کاملا تغییر دهد.
با ترکیب RSI و MACD می توان بر روی ضعف در روند، می توان نقاط مشترک را یافت و به احتمال بسیار زیاد باید شاهد برگشت قیمت باشید.

نتیجه گیری

اسیلاتور RSI از ابزارهای محبوب تحلیل تکنیکال است که با استفاده از آن تحلیل گر می تواند مناطق اشباع خرید، مناطق اشباع فروش و روند قیمت و واگرایی در قیمت ها را تشخیص و پیش بینی کنند.
اطمینان از تحلیل RSI زمانی که با اندیکاتور دیگری ترکیب می شود برای  تحلیل واگرایی مثبت یا منفی بیشتر خواهد بود. در آموزش اندیکاتور شاخص قدرت نسبی در تریدینگ ویو جزئیات سیگنال گیری با تنظیمات مورد نیاز را فرا خواهید گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا