اندیکاتور مکدی (MACD) از خانواده «روندیاب» است که توانایی تشخیص مومنتوم را هم دارد. اندیکاتور مکدی یکی از بهترین اندیکاتور ارز دیجیتال است که مورد استقبال تریدرهای زیادی قرار گرفته است و  ما علاوه بر آموزش ویدیویی رایگان این اندیکاتور در دوره آموزش ارز دیجیتال خانواده ده ایکس بصورت تخصصی تر به این اندیکاتور پرداخته ایم. 

اندیکاتور مکدی Macd

اندیکاتور مکدی Macd

 

اندیکاتور مکدی چیست؟

قبل از مشاهده آموزش اندیکاتور مکدی بصورت حرفه ای باید با آن کمی آشنا شوید و اولین سوالی که برایتان پیش می آید این است که اندیکاتور مکدی چیست؟ این ابزار ترید بر اساس میانگین‌های متحرک که در اواخر سال 1970 توسط فیزیکدان و محقق آمریکایی آقای جرالد اپل طراحی شد .

MACD در اصل همان اندیکاتور میانگین متحرک همگرایی و واگرایی است که مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence بوده و از فرمول پیچیده ای پیروی نمی کند چرا که بر اساس چند میانگین متحرک طراحی شده و یکی از اسیلاتورهای پرطرفدار و اصلی ترین ابزارهای ترید در بین معامله گران تحلیل تکنیکال محسوب می شود.

آموزش ویدیویی اندیکاتور مکدی

آموزش کامل اندیکاتور مکدی MACD

 آموزش کامل کاربا اندیکاتور مکدی را به شما آموزش می دهد که بتوانید این ابزار را به تریدینگ ویو اضافه کنید ، تنظیمات آن را انجام دهید و از آن بهره برید. این که شما بتوانید کارکردن با مکدی را با خواندن مقاله آموزشی یا از طریق فیلم آموزشی به نتیجه برسانید ، تصمیم باخودتان است اما کاهی فیلم آموزش حرفه ای به زبانی ساده و روان ، کارکردن با ابزار های تحلیلی را شیرین می کند . کاربا اندیکاتور مکدی  برای هر تریدری ضروری است زیرا در تشخیص روند بازار و همگرایی و واگرایی سیگنال های بدست آمده بسیار به او کمک می کند از طرفی این ابزار با اندیکاتورهای دیگر هم ترکیب می شود پس چه بهتر که آن را بصورت کاربردی فرا گیرد تا بتوانید در آموزش اندیکاتورهای دیگر مانند پارابولیک سار و RSI نیز موفق باشید. اگر موفق به مشاهده ویدیو در یوتیوب نشدید می توانید این فیلم آموزشی را رایگان در کانال آپارات ما مشاهده و تمرین های کاربردی آن را انجام دهید.

تفاوت اندیکاتور مکدی جدید وقدیم

قبل از اینکه به اجزای مکدی ، فرمول و نحوه محاسبه اندیکاتور مکدی بپردازیم ، انواع مکدی را بررسی می کنیم.اندیکاتور مکدی با دو ظاهر متفاوت بین تحلیلگران با نام های مکدی جدید و قدیم یا مکدی کلاسیک و مدرن شناخته شده است . در اندیکاتور مکدی مدرن، اجزای مکدی شامل یک خط سیگنال و هیستوگرام می باشد و خط مکدی حذف و به هیستوگرام تبدیل شده است، در حالی که در نوع کلاسیک خط مکدی وجود دارد. بنابراین نوع کلاسیک شامل یک هیستوگرام (خطوط عمودی مشکی) و دو خط قرمز رنگ با نام خط سیگنال (Signal) و خط آبی رنگ با نام خط مکدی MACD است. اندیکاتور MACD در تریدینگ ویو همان مکدی کلاسیک است و آموزش مکدی هم در بستر سایت تریدینگ ویو و مکدی کلاسیک انجام می شود . در نرم افزار تریدر اندیکاتور پیش فرض مکدی مدرن است که برای استفاده از نوع کلاسیک آن می توانید  با دانلود اندیکاتور مکدی برای متاتدرید  آن را ارتقا دهید.

اجزا و فرمول اندیکاتور مکدی

اما اجزای اندیکاتور مکدی و فرمول این اندیکاتور چیست؟اجزای مکدی شامل دو میانگین متحرک نمایی به نام های خط مکدی و خط سیگنال است که خط مکدی ویژگی تند و پرنوسانی دارد ولی خط سیگنال بسیار کند و کم تلاطم است . یکی دیگر از بخش های مکدی هیستوگرام است که در قالب خطوط عمودی اختلاف خط مکدی و خط سیگنال را نمایش می دهد . در آموزش کاربا این اندیکاتور ، شما با اجزای آن آشنا و تنظیمات  مورد نظر برای خطوط و هیستوگرام آن را فرا می گیرید.

اما فرمول اندیکاتور مکدی به شرح زیر است:

( میانگین متحرک نمایی 26 دوره‌ای – میانگین متحرک نمایی 12 دوره‌ای )= فرمول اندیکاتور MACD

اما در مورد نحوه محاسبه اندیکاتور مکدی باید بدانید که EMA همان میانگین متحرک نمایی است و زمانی که میانگین متحرک کوتاه تر باشد شاهد همگرایی رو به جلو خواهید بود.

بهترین تنظیمات اندیکاتور مکدی

تنظیمات اندیکاتورمکدی مانند سایر اندیکاتورشامل یکسری پارامتر های عمومی مانند نوع خط، رنگ و ضخامت آن در نمودارمی باشد، همچنین پارامترهای مخصوص اندیکاتور که باید با توجه نوع اندیکاتور و انتظاری که از کاربرد اندیکاتور داریم انجام گردد. همگرایی در اندیکاتور مکدی یعنی خطوط دو میانگین کوتاه مدت به سمت هم حرکت می کنند و واگرایی یعنی آن د و از هم دور می شوند بنابراین در تنظیمات اندیکاتور اگر میانگین متحرک کوتاه مدت را برای12 روز قرار دهید واکنش ها سریعتر و برای میانگین متحرک بلند مدت در 26 روز تنظیم کنید واکنش ها نسبت به تغییرات قیمت کمتر خواهد بود. دکتر الهام در آموزش تصویری اندیکاتور مکدی بصورت حرفه ای تنظیمات اندیکاتور مکدی رابرای میانگین کوتاه مدت یا بلند مدت با جزئیات بخوبی شرح داده اند و شما پس از دیدن ویدئو درک بهتری از آن خواهید داشت.

نحوه سیگنال گیری از مکدی

کاربرد هر اندیکاتوری با دیگری بخاط توابع ریاضی و فرمول های تعریف شده متفاوت است و درمقاله آموزش اندیکاتور پارابولیک سار به این نکته اشاره کردیم که برای تحلیل معتبر گاهی نیاز به ترکیب یک اندیکاتور با نوع دیگری می باشد. اما کاربرد اندیکاتور مکدی که ترکیب  میانگین متحرک ساده ، نمایی و وزنی است ، محاسبه و تشخیص خط روندصعودی یا نزولی و همچنین نحوه سیگنال گیری خرید و فروش  به عهده میانگین متحرک می باشد . نکات مهم در  زمانی که دو خط سیگنال و خط مکدی همدیگر را قطع می کنند و با چه نوع سیگنالی خرید و فروش اتفاق می افتد، نحوه سیگنال گیری از مکدی در آموزش تصویری کامل شرح داده شده است. همچنین در این فیلم آموزشی اینکه در حین سیگنال گیری ، تنظیمات میانگین بلند مدت و کوتاه مدت چه اعدادی باشد تا واکنش ها و سیگنال ها بخوبی بدست آیند و همگرایی یا واگرایی دو میانگین چه زمانی است ،شرح داده می شود.

نتیجه گیری

اندیکاتور MACD از شناخته شده ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که امکان تشخیص روند در کوتاه مدت را سریعتر برای تحلیلگران فراهم می کند . اطمینان از تحلیل با اندیکاتورها زمانی که دو تا از آنها را با هم ترکیب می کنید بیشتراست و مکدی می تواند با اندیکاتورهای دیگر ترکیب شود که در آموزش هر یک از آنها فرا خواهید گرفت.

بخش مهم  کار با اندیکاتور مکدی در انجام تنظیمات و تقاطع های خط سیگنال ، همگرایی و واگرایی خطوط برای تشخیص روند بازار جهت تعیین استراتژی معاملاتی است .

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها