بلاگ

آشنایی با استیبل کوین تتر

آشنایی با استیبل کوین تتر

ارز دیجیتال تتر

ارز دیجیتال تتر چیست ؟  اگر به دنبال سرمایه‌گذاری یا معامله ارزهای دیجیتال باشید، احتمالاً نام تتر usdt را شنیده‌اید. تتر یک ارز دیجیتال با ارزش یا همان استیبل کوین stablecoin است و قیمت آن همیشه ثابت است. مسترسیگنال در این مقاله مطالب کاملی را در مورد این ارز دیجیتال اختیارتان قرار داده است.

تتر (Tether) چیست؟

تتر (Tether) با نام اختصاری USDT یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت است. و از شما در مقابل نوسانات شدید بازار محافظت می‌کند. ارزش هر واحد تتر همواره برابر با ۱ دلار ایالات متحده آمریکا است. این ارز دیجیتال یکی از ده‌ها ارز دیجیتال باثبات (استیبل کوین – Stable Coin) در بازار ارزهای دیجیتال است.

ارزهای دیجیتال باثبات دارای پشتوانه کالا و دارایی‌های دیگر هستند. قیمت ارزهای دیجیتال باثبات همیشه وابسته به ارزش دارایی‌های پشتوانه است و با آنها بالا و پایین می‌شود. به جز تتر، تعداد زیادی ارز دیجیتال باثبات دیگر با پشتوانه دلار آمریکا در بازار عرضه شده است، مانند BUSD بایننس و…

اما USDT در حال حاضر قدرتمندترین ارز دیجیتال باثبات بوده و در زمان نگارش این مطلب فروردین 1400، ارزش بازار این ارز 44 میلیارد دلار است. از نظر حجم در رتبه یک بازار ارزدیجیتال و از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین، اتریوم ، ریپل(XRP) و  BNB بایننس در رده پنجم بازار ارزهای دیجیتال تکیه زده است.

رنک ارزهای دیجیتال بر اساس حجم و ارزش یازار *رتبه یک حجم و رتبه ۵ ارزش بازار متعلق به تتر ایت* تاریخ ۲۱ فروردیت ۱۴۰۰

کاربرد تتر در بازار ارهای دیجیتال

۱- در امان ماندن از نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال

۲- انتقال آسان پول به صرافی‌ها و کیف پول‌ها به صورت دلاری

فرض کنید ۱ بیت کوین با قیمت 45 هزار دلار خریده‌اید. کمی بعد قیمت به 54 هزار دلار می‌رسد. خیلی سریع و آسان بیت کوین‌های خود را به تتر تبدیل می‌کنید. و 9000 واحد USDT ذخیره می‌کنید. سپس قیمت بیت کوین سقوط می‌کند و به 50 هزار دلار می‌رسد. ارزش سرمایه شما همچنان 9000 دلار است. می‌توانید با آن در قیمت‌های پایین بیت کوین بیشتری بخرید.

تتر را به راحتی می‌توانید در کیف پول‌های دیجیتالی روی موبایل یا کامپیوتر خود و یا کیف پول‌های موجود در صرافی‌ها ذخیره کنید. ارسال و دریافت تتر به‌سادگی و سرعت ارسال یک ایمیل است. همین ویژگی‌ها باعث شده است تا این ارز دیجیتال برای معامله‌گران بسیار محبوب باشد.

فرض کنید ۱ بیت کوین با قیمت ۸,۰۰۰ دلار خریده‌اید. کمی بعد قیمت به ۱۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. خیلی سریع و آسان بیت کوین‌های خود را به تتر تبدیل می‌کنید و ۱۰,۰۰۰ واحد USDT ذخیره می‌کنید. سپس قیمت بیت کوین سقوط می‌کند و به ۶,۰۰۰ دلار می‌رسد، اما ارزش سرمایه شما همچنان ۱۰,۰۰۰ دلار است و می‌توانید با آن در قیمت‌های پایین بیت کوین بیشتری بخرید.
تتر را به راحتی می‌توانید در کیف پول‌های دیجیتالی روی موبایل یا کامپیوتر خود و یا کیف پول‌های موجود در صرافی‌ها ذخیره کنید. ارسال و دریافت تتر به‌سادگی و سرعت ارسال یک ایمیل است. همین ویژگی‌ها باعث شده است تا این ارز دیجیتال برای معامله‌گران بسیار محبوب باشد.
شرکت آیفینکس (iFinex) مالک تشکیلات تتر و همچنین گرداننده صرافی ارز دیجیتال بیتفینکس (Bitfinex) است. تتر ابتدا رسماً در سال ۲۰۱۴ با نام «Realcoin» عرضه شد و پس از مدت کوتاهی نام آن تغییر کرد. این شرکت در سال ۲۰۱۹ یک ارز دیجیتال باثبات دیگر به نام «تتر گلد» (Tether Gold) عرضه کرد که دارای پشتوانه طلا است.
ارز دیجیتال USDT در ابتدا روی لایه اومنی (Omni)، بستری روی بلاک چین بیت کوین، توزیع شد، اما اکنون روی بلاک چین‌هایی از جمله اتریوم، بیت کوین کش، ترون و الگورند هم عرضه می‌شود. این یعنی دسترسی به تتر بسیار آسان است و می‌توان آن را روی کیف پول‌های رسمی اتریوم، بیت کوین کش، ترون و الگورند (Algorand) ذخیره کرد.
واحدهای تتر نسبت به نیاز بازار و در دوره‌های زمانی مختلف از سوی شرکت آیفینکس تولید و به صرافی بیتفینکس وارد می‌شوند و سپس از آنجا توسط معامله‌گران به صرافی‌های دیگر می‌روند. بنابراین با این‌که تراکنش‌های USDT غیرمتمرکز است و روی بلاک‌ چین‌های بزرگی انجام می‌شود، توزیع واحدهای آن کاملاً متمرکز است و نمی‌توان آن را یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز نامید.

خرید تتر USDT

برای خرید تتر بهترین کار  از روش های مختلف می توانید اقدام کنید:

روش اول خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی مانند سایت بیستان که با ریال و کارت بانکی خرید تتر شما تکمیل می شود.

روش دوم خرید صرافی های سطح شهر است. با مراجعه مستقیم به صرافی و پرداخت پول نقد تتر را به کیف پول شما منتقل می کنند.

مالک ارز دیجیتال تتر

شرکت آیفینکس (iFinex) مالک تشکیلات تتر و همچنین گرداننده صرافی ارز دیجیتال بیتفینکس (Bitfinex) است. تتر ابتدا رسماً در سال ۲۰۱۴ با نام «Realcoin» عرضه شد و پس از مدت کوتاهی نام آن تغییر کرد. این شرکت در سال ۲۰۱۹ یک ارز دیجیتال باثبات دیگر به نام «تتر گلد» (Tether Gold) عرضه کرد که دارای پشتوانه طلا است.

دلیل ثبات قیمت تتر USDT

به ازای هر واحد تتری که تولید می‌شود ۱ دلار آمریکا در ذخایر بانکی نگهداری شده است. این به عنوان پشتوانه این ارز دیجیتال عمل می‌کند. یعنی اگر ۴,۰۰۰,۰۰۰ واحد USDT به بازار عرضه شده باشد، باید ۴,۰۰۰,۰۰۰ دلار در خزانه بانک نگهداری شود تا قیمت آن همواره برابر ۱ دلار بماند.

البته بر سر این موضوع در بین جامعه ارزهای دیجیتال شک و تردید وجود دارد. برخی این ارز دیجیتال را به عدم داشتن پشتوانه کافی متهم می‌کنند. بنابراین بر خلاف بیشتر ارزهای دیجیتال، عرضه تتر محدود نیست. بلکه نسبت به تقاضای بازار، واحدهای USDT جدید تولید و عرضه می‌شود.

ارز دیجیتال USDT در ابتدا روی لایه اومنی (Omni)، بستری روی بلاک چین بیت کوین، توزیع شد. اما اکنون روی بلاک چین‌هایی از جمله اتریوم، بیت کوین کش، ترون و الگورند هم عرضه می‌شود. این یعنی دسترسی به تتر بسیار آسان است و می‌توان آن را روی کیف پول‌های رسمی اتریوم، بیت کوین کش، ترون و الگورند (Algorand) ذخیره کرد.

واحدهای تتر نسبت به نیاز بازار و در دوره‌های زمانی مختلف از سوی شرکت آیفینکس تولید و به صرافی بیتفینکس وارد می‌شوند. سپس از آنجا توسط معامله‌گران به صرافی‌های دیگر می‌روند. بنابراین با این‌که تراکنش‌های USDT غیرمتمرکز است و روی بلاک‌ چین‌های بزرگی انجام می‌شود. توزیع واحدهای آن کاملاً متمرکز است و نمی‌توان آن را یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز نامید.

چطور با تتر معامله کنیم

پس از خرید تتر شما می توانید در صرافی های معتبر آنلاین مانند صرافی بایننس یا صرافی کوینکس یا دیگر صرافی ها ابتداثبت نام کنید. تتر خود را به جساب صرافی انتقال داده و هر ارزی را که خواستید در آنجا معامله کنید. می توانید آموزش ثبت نام در صرافی بایننس و خرید و فروش ارز در بایننس را در همین سایت مشاهده کنید.

کیف پول‌های USDT

واحدهای تتر (USDT) غیرفیزیکی و دیجیتالی هستند. بنابراین باید آنها را روی کیف پول‌های دیجیتال ذخیره کرد. تتر یکی از معدود ارزهای دیجیتالی است که دسترس‌پذیری بسیار بالایی دارد. و روی ده‌ها کیف پول (نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری) قابل ذخیره‌سازی و انتقال است. واحدهای USDT را می‌توان روی کیف پول‌های رسمی اتریوم (به‌صورت توکن ERC-20)، اومنی، بیت کوین کش و ترون ذخیره کرد، اما صرافی‌ها بیشتر توکن ERC-20 تتر می‌فروشند.

از جمله بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری برای ذخیره USDT می‌توان به کوینومی (Coinomi)، تراست والت (Trust Wallet) و اتمیک والت (Atomic Wallet) اشاره کرد. کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) هم در میان دو کیف پول سخت‌افزاری برتر قرار دارند که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند.

قبل از استفاده از کیف پول یک ارز دیجیتال، حتماً از آن نسخه پشتیبان (بک‌آپ) تهیه کنید. معمولاً کیف پول‌ها برای بک‌آپ به کاربر یک مجموعه ۱۲ تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کرد. در صورت حذف شدن کیف پول یا هر مشکل دیگری، کاربر می‌تواند دارایی‌های خود را دوباره بازیابی کند. اگر از کیف پول خود بک‌آپ نگیرید، با حذف شدن کیف پول، سرقت و یا خرابی دستگاه، هرگز نمی‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

تغییرات قیمت تتر

اگر به نمودار قیمت تتر توجه کنید، قیمت USDT همیشه برابر با یک دلار آمریکا نیست و گاهی اوقات شاهد نوسانات جزئی در آن هستیم. برای مثال، گاهی اوقات قیمت ۰.۹۸ دلار و گاهی اوقات ۱.۰۱ دلار است. نمودار قیمت تتر نوسانات قیمت تتر طی ۲۴ ساعت؛ قیمت مدام بین ۰.۹ دلار تا بالای ۱ دلار در نوسان است.

علت این موضوع این است که قیمت تتر با جفت ارز USDT/USD در صرافی‌های مختلف از جمله بیتفینکس مشخص می‌شود. زمانی که معامله‌گران حاضر باشند تترهای خود را با قیمت پایین‌تر از یک دلار بدهند. و به جای آن سریع‌تر دلار واقعی بگیرند. قیمت کمی پایین‌تر از یک دلار خواهد بود. می‌توان گفت که قیمت USDT اعتماد به این ارز دیجیتال نسبت به دلار واقعی را نشان می‌دهد.

در ایران معمولاً قیمت بالاتر از قیمت واقعی دلار در بازار است. برای مثال، اگر قیمت دلار در بازار آزاد ایران 24500 تومان باشد، احتمالاً در صرافی‌های آنلاین هر واحد USDT با 25100 تومان معامله می‌شود.

بررسی وایت پیپر تتر USDT

فناوری پشته و فرآیندها

هر تتر صادر شده در محاسبه‌ای در یک ضریب یک به یک با ارزهای رایج مکاتبه‌ای در سپرده‌ای نگهداری می‌شود و برابر با سپرده تتر انحصاری هنگ‌کنگ است. هنگامی که تتر متولی نگهداری از دارایی‌ها باشد ما می‌توانیم شخص سوم معتمدی را برای پاسخگویی در خصوص دارایی‌ها داشته باشیم. این ریسک با اجراهای ساده‌ای که به طور کلی مجموع پیچیدگی‌ها را در فیات و حساب‌های کریپتو کاهش می‌دهند، تعدیل می‌شود. علاوه بر این، امنیت، قابلیت اثبات و شفافیت در این حسابرسی‌ها تامین می‌شود.

تکنولوژی پشته تتر

پشته سه لایه و ویژگی‌های زیادی برای درک بهتر از طریق یک دیاگرام دارد.
هر کدام از لایه‌های پشته را اینگونه تعریف می‌کنیم:

۱) اولین لایه بلاک‌چین بیت‌کوین است. دفتر کل معاملات تتر در بلاک‌چین بیت‌کوین از طریق سیستم اجتماع جاسازی می‌شود.

۲) لایه دوم پروتکل اومنی لایر است؛ اومنی، یک فناوری بنیادی است که می‌تواند عملیات‌های مختلفی را انجام دهد. از خصوصیات مهم اومنی، ساخت و نابودی توکن‌های دیجیتالی ارائه شده به عنوان متاداده و جاسازی در بلاک‌چین بیت‌کوین اشاره کرد. در این مورد،توکن‌های دیجیتال fiatpegged تترها هستند. گزارش محاسبات در تتر از طریق Omnichest.info انجام می‌شود. کاربران فعال می‌توانند تترها را خرید و معامله کنند. همچنین کاربران قادر خواهند بود دارایی‌ها و توکن‌ها را در یک محیط امن همتا به همتا و شبه ناشناس رمزنگاری کنند. کاربران با استفاده از کیف‌پول اومنی که کیف پول رمزنگاری شده است و دارای متن باز و بر پایه مرورگر تراکنش‌هایشان را انجام دهند. امضاهای چندگانه و سیستم‌های آفلاین ذخیره نیز راه دیگری برای بهبود تراکنش‌ها هستند.

۳) سومین لایه تتر انحصاری است که تجارت ما به طور کلی مسئول قسمت‌های مهم آن است. تتر انحصاری سپرده فیات را می‌پذیرد و تترهای corresponding را صادر می‌کند. فیات را برداشته و تترهای مکتوب را می‌سازد. یکی دیگر از قسمت‌های مهم در این زمینه این است که متولی فیات‌های ذخیره شده را دریافت می‌کند و همه را به تترهایی که محاسبه‌شده‌اند تبدیل می‌کند. گزارشات عمومی گواه ذخیره و نتایج دیگر حساب‌ها از دیگر نکات مهم در تتر انحصاری هستند. مدیریت ادغام‌ها با بلاک‌چین بیت‌کوین، صرافی‌ها و مرچنت‌ها شروع می‌شود. عملیات‌ها در Tether.to انجام می‌شود. این کیف پول تحت وب، امکان ارسال، دریافت، فروش و تبدیل تترها را به راحتی برای کاربران فراهم می‌کند.

فرآیند جریان سرمایه

پنج قدم برای درک بهتر چرخه حیات تتر از طریق دیاگرام وجود دارد.

گام اول- کاربران سپرده‌های ارز دیجیتال را در حساب بانک انحصاری تتر قرار می‌دهند.

گام دوم- تتر انحصاری ساخته و به اعتبار حساب تتر کاربران اضافه می‌شود. تترهای ورودی محاسبه می‌شوند. ارز فیات توسط کاربر سپرده گذاشته می‌شود و تترهای صادر شده به حساب کاربر افزوده خواهد شد. به عنوان مثال شخصی ده هزار دلار سپرده می‌گذارد و به همان میزان تتر صادر می‌شود.

گام سوم- کاربران با تترها معامله می‌کنند. کاربر می‌تواند از طریق پلتفرمی همتا به همتا، متن باز، شبه ناشناس و بر پایه بیت‌کوین، عملیات انتقال، خرید و فروش، همچنین مبادله را انجام دهند.

گام چهارم- کاربر برای بازخرید ارز رایج، بر روی تترها و تترهای انحصاری سرمایه‌گذاری می‌کند.

گام پنجم- تترهای انحصاری، تترها را از بین برده و ارز رایج را برای حساب بانکی کاربران می‌فرستند.

کاربران می‌توانند تترها را خارج از فرایند از طریق صرافی‌ها یا دیگر موسسات مستقل دریافت کنند. وقتی که تتر وارد چرخه محاسبه می‌شود می‌تواند آزادانه بین دو شرکت یا فرد معامله شود. به عنوان مثال کاربران می‌توانند تترها را از طریق Bitfinex با صرافی های بیشتری معامله کنند.
هدف اصلی انتقال به وسیله فرآیند جریان سرمایه دیاگرام است. در فرآیند جریان سرمایه دیاگرام تتر انحصاری تنها بخشی است که می‌تواند تترها را به سمت محاسبه هدایت کند ( آن‌ها را بسازد) یا تترها را از محاسبه خارج کند ( آن‌ها را نابود کند). این همان فرآیند اصلی است که با سیستم سولونسی نگهداری می‌شود.

فرآیند گواه ذخیره‌ها

گواه سولونسی، گواه ذخیره‌ها، شفافیت در زمان واقعی و عبارات مشابه دیگر در صنعت رمزنگاری رشد می‌کند. صرافی‌ها و حساب‌های کیف‌پول در اشکال تازه‌شان غیرقابل اعتماد هستند. اعسار در سیستم بیت‌کوین در زمان‌های زیادی اتفاق می‌افتد. یا از طریق هک، مدیریت اشتباه یا کلاهبرداری‌ . کاربران باید برای انتخاب رمزارز کوشا باشند و نسبت به صرافی‌ها مراقب باشند. حتی اگر یک کاربر هوشمند باشد قادر به حذف کامل ریسک‌ها نیست.

کاربرانی که کار تبادل را انجام می‌دهند باید مراقب نوسانات ارزهای دیجیتالی در همه زمان باشند. در زبان اقتصادی به آن خطر شخص مقابل می گویند که شخص سومی اعتبارات را نگهداری می‌کند.
ما بر این باوریم که صرافی‌ها و حساب‌های کیف‌پول در اشکال جدید معتبر نیستند. این فرایندها پشتیبانی برای کاربران متولی یا صرافی‌ها نیستند. هر چند توزیع گسترده به پیشرفت تبادلات حساب‌هامانند رویکرد درخت مرکل و مقیاس‌های باقی‌مانده می‌انجامد.
پیکربندی گواه ذخیره تتر جدید است زیرا فرآیندها را ساده‌سازی می کنند. این فرآیند بستری را فراهم می‌کند که شمار زیادی از تترها محاسبه شود. همچنین از ارز رایج در ذخیره دارایی‌ها پشتیبانی می‌کند. در پیکربندی ما هر تتر برابر یک دلار در ذخایر ما است. به عنوان مثال ضریب یک به یک به معنای سیستمی است که همه تترهای موجود را در هر زمانی با هم جمع می کند این موضوع
دقیقا برابر با USD در ذخایر ما است. از زمانی که تترها در بلاک‌چین بیت‌کوین وجود دارند قابلیت اثبات و حسابرسی تترها در هر زمانی بدیهی است.
علاوه بر این، مکاتبه‌هایی که در تعادل ذخیره شده بانک‌ها منتشر می‌شود و دوره‌های حساب‌های حرفه‌ای*
جزییات این عملیات اجرایی به شرح زیر است:

تترهای انحصاری صادرشده همگی تترهایی هستند که از پروتکل اومنی لایر پیروی می‌کنند. اومنی عملیات‌هایی را بر روی بلاکچین بیت‌کوین و همچنین تترهای صادرشده، تترهایی که بازخرید شده‌اند و تترهای موجود ، اجرا می‌کند. علاوه بر این تاریخچه تراکنش‌‌ها به شکل عمومی از طریق ابزارهایی که Omnichest.info فراهم می‌کند عمومی می‌شود. مشخصه دارایی‌های‌ Omnichest.info به صورت #۳۱ است. این مشخصه می‌تواند به مجموع تتر صادر شده اجازه دهد تحت عنوان TUSDissue خرج شوند. همچنین تترهای بازخرید شده می‌توانند تحت عنوان TUSDredeem خرج شوند و تترهای محاسبه شده در هر زمانی به عنوان TUSD خرج شوند.

تتر انحصاری یک حساب بانکی دارد که ارز رایج را ارسال و دریافت می‌کند. کاربران می‌توانند تترهای خریداری شده یا بازخرید شده‌شان را با ما به طور مستقیم به اشتراک بگذارند. مجموع سپرده‌ها در حساب‌ DUSDdepo مصرف می‌شوند. مجموع مالکیت‌ها در حساب DUSDwithd مصرف می‌شوند. به نوسانات دلار اجازه می‌دهند به عنوان DUSD خرج شوند.
هر تتر صادرشده برابر با مقدار واحد ارزی است. یک تتر USD برابر با یک دلار خواهد بود. با ترکیب بالاترین رمزارز و فرآیندهای محاسبه فیات، معادله سولونسی را برای سیستم تتر منعقد کردیم. معادله سولونسی به صورت ساده شده TUSD = DUSD است. هر تتر صادر شده یا خرج شده با بلاک‌چین بیت‌کوین، سپرده یا سرمایه‌های برداشت شده هر حساب را به هم مربط می‌کند.

اثبات TUSD متکی بر بلاک‌چین بیت‌کوین تعریف شده قبلی است.

اثبات DUSD بر فرایندهای زیادی متکی است. ما در صفحات وبسایت‌مان شفافیتی را در انتشار حساب‌های بانکی داریم.حسابرس‌های حرفه‌ای می‌توانند به صورت مستمر انتقال وضعیت اقتصادی ایجاد شده در نوسانات بانک‌ها را منتشر، امضا و تایید کنند.

تخفیف در کامزد

بهترین صرافی های ارز دیجیتال

nobitext

صرافی نوبیتکس

تخفیف در معاملات

BingX

صرافی BingX

تخفیف در معاملات

opo finance

کارگزاری آپوفایننس

تخفیف در معاملات

coinex

ترید در صرافی کوینکس

تخفیف در معاملات

bybit

ترید در صرافی بای بیت

تخفیف در معاملات

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.