آموزش ارز دیجیتال

ان اف تی چیست؟ همه چیز در مورد توکن های ان اف تی

ان اف تی چیست

ان اف تی یا توکن غیرقابل تعویض NFT  مدل دارایی رمزنگاری تک یا یونیک ( unique ) و  علامت ‌اختصاری آن عبارت Non-fungible token می باشد. NFT ها دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که آن را از دیگر رمزارزها مانند بیت کوین، اتریوم  و سایر آلت کوین ها  جدا می کند. ما در مستر سیگنال و در این مقاله  به شرح و تفسیر کامل ان اف تی ها می پردازیم و در دنیای پر رمز و راز این توکن های نوپا اما پرپتانسیل می پردازیم.

ان اف تی (NFT) چیست ؟

NFT ها توکن های منحصر بفردی هستند که به توکن های  غیر مثلی و یونیک هستند . توکن های غیر مثلی، غیر قابل تعویض هستند و حق امتیازی را برای خود دریافت می کنند.
ممکن است سوالی پیش بیاید که توکن غیر مثلی به چه معنی است؟ برای درک این مفهوم،  ابتدا باید فرق میان مثلی ‌بودن با غیر مثلی بودن ، قابل تعویض بودن با غیر قابل تعویض بودن را توضیح دهیم .  در علم اقتصاد، اگر هر کالا یا دارایی که واحدهای آن با یکدیگر قابلیت ‌تعویض را داشته باشند،  دارایی مثلی یا قابل تعویض‌ گفته می شود. در این دارایی ها نمی توان ارزش واحدی را بر دیگری ارجح دانست یا آن را کمتر تلقی کرد.مثلا ارزش یک اسکناس ۱۰ هزارتومانی ، همیشه ۱۰ هزار تومان هست و همه اسکناس های ۱۰ هزارتومانی هم ارزش یکسانی دارند.  پس قابل تعویض و مثلی هستنند یعنی من می توانم اسکناس ۱۰ هزارتومان را اسکناس ۱۰ هزارتومانی شما جابجا کنم.

دارایی های مثلی و غیر مثلی

دارایی های مثلی : پول های کاغذی ، دلار و طلا  و بیشتر ازرهای رمزنگاری شده در گروه دارایی های مثلی قرار دارند. به عنوان مثال یک اسکناس صد دلاری نسبت به یک اسکناس صد دلاری دیگر دارای ارزش یکسان بوده و نه تنها هر دو قابل تعویض با یکدیگر هستند بلکه مقدار کالای مشابهی را می توان با هر کدام از آنها خریداری نمود. اگر این اسکناس را به شخصی دادید، انتظار آنکه دقیقا همان اسکناس را به شما بدهد، ندارید و می توانید اسکناسی معادل آن را دریافت کنید.

دارایی های غیرمثلی : تعداد دارایی های غیر مثلی یا Non-fungible بسیار زیاد است که به طور خلاصه میتوان هر کالایی که در دسته مثلی قرار نگیرد، کالای غیر مثلی حساب می شود. نمونه های این اقلام زیاد است و از انواع کالاهایی مثل لپتاپ، گوشی موبایل، خودرو و آثار نقاشی می توان نام برد. یعنی اگر شما موبایل خود را به کسی بدهید، انتظار دارید که دقیقا همان موبایل خودتان را به شما پس بدهد. نمونه بارز آن یک تابلوی نقاشی تاریخی است که کسی نمی تواند به عنوان اینکه هر دو تابلوی نقاشی هستند، تابلوی نقاشی دیگری را به جای آن به شما پس بدهد.

مفهوم دارایی مثلثی و غیر مثلثی

مفهوم دارایی های مثلی و غیر مثلی نسبی است. به طور مثال بلیط های کنسرت موسیقی همه بلیط حساب می شوند ولی بلیط های ردیف های جلو نسبت به هم قابل تعویض بوده و مثلی هستند ولی این بلیط ها با بلیط های ردیف های دورتر قابل تعویض نیستند و نسبت به هم غیر مثلی حساب می شوند. با این حال، جهت مثلی‌ یا غیر مثلی دانستن یک دارایی باید شرایط کلی را در نظر داشت.

به عنوان مثال ممکن است از طرف دولت اعلام شود که شماره سریال بعضی از اسکناس ها جعلی و غیرمعتبر است. حتی احتمال دارد نهادهای قانونگذار ارزهای رمزنگاری، کوین های یک آدرس به خصوص را آلوده اعلام کرده و اجازه ندهند آنها را مبادله کنند. در صورتی که از نظر جامعه مردمی اسکناس و ارز رمزنگاری از انواع کالاهای مثلی قلمداد می شوند.

مفهوم دارایی های مثلی و غیر مثلی میتواند به تفکر شخصی بستگی داشته باشد. به طور مثال یک اسکناس صد دلاری گرچه مثلی حساب می شود، ولی امکان دارد این یک اسکناس هدیه باشد که حاضر به تعویض آن با هیچ چیز دیگری نباشید.

مفهوم توکن غیر مثلی در حوزه ارزهای رمزنگاری 

توکن NFT یا غیر مثلی در بازار رمز ارزها ، در حوزه های  مالکیت اقلام فیزیکی یا دیجیتالی منحصر به‌ فرد، مانند آثار هنری، املاک، موسیقی یا ویدیوها نام برد. NFT ها را می توان مجموعه ای مدرن در نظر گرفت . آنها به صورت آنلاین خرید و فروش می شوند و نشان دهنده یک مدرک دیجیتالی برای مالکیت هر کالایی هستند.

برای امنیت NFT ها ، آنها به طور کلی بر روی بستر بلاک چین ثبت می شوند. که تضمین کننده دارایی منحصر به فرد است. نکته مهم این است که  این فناوری جلوی تغییر یا جعل NFT ها را دشوار و در کل ناممکن می کند.

دنیا NFT ها با اینکه بسیار نوپا و جدید است اما مورد استقبال افراد سرشناس قرار گرفته به حدی که  Solo Ceesay، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Calaxy می گوید: «با ایجاد یک NFT، سازندگان می توانند کمبود و صحت تقریباً هر چیزی دیجیتالی را تأیید کنند . برای مقایسه آن با مجموعه‌های هنری سنتی، نسخه‌های بی‌پایانی از مونالیزا در گردش است، اما تنها یک نسخه اصلی وجود دارد. فناوری NFT به تعیین مالکیت قطعه اصلی کمک می‌کند.»فروش NFT یک تجارت پرسود در دنیای هنر بوده است. در اینجا چند نمونه وجود دارد که ممکن است درباره آنها شنیده باشید:

  • هنرمند دیجیتال Beeple “Everydays — the First 5000 Days” را به قیمت 69.3 میلیون دلار از طریق حراج کریستی فروخت .
  • کلیپ ۲۰ ثانیه ای لبرون جیمز «دانک کیهانی شماره ۲۹» به قیمت ۲۰۸ هزار دلار فروخته شد.
  • یک CryptoPunk NFT به قیمت 1.8 میلیون دلار در اولین فروش NFT توسط Sotheby به فروش رسید.

تفاوت بین NFT و ارز دیجیتال چیست؟

NFTها و ارزهای دیجیتال هر دو  فناوری بلاک چین وابسته هستند.  ارزهای رمزنگاری شده و NFT ها برای اهداف مختلفی ایجاد و استفاده می شوند. هدف ارزهای دیجیتال این است که به عنوان ارز عمل کنند یا ارزش را ذخیره کنند یا به شما اجازه خرید یا فروش کالا را بدهند. توکن های کریپتوکارنسی توکن های قابل تعویض هستند، شبیه به ارزهای فیات، مانند دلار. NFT ها توکن های بی نظیری را ایجاد می کنند که می توانند مالکیت را نشان دهند و حقوق کالاهای دیجیتال را منتقل کنند.

NFT ها چگونه کار می کنند ؟

بسیاری از NFT ها در شبکه اتریوم ایجاد و ذخیره می شوند ، اگرچه سایر بلاک چین ها (مانند Flow و Tezos) نیز از NFT ها پشتیبانی می کنند اما اکثر NFT ها در شبکه اتریوم تعریف شده اند. صاحبان NFT ها براحتی در شبکه ها قابل ردیابی و پیگیری هستند و حق مالکیت افراد در شبکه مشخص است البته ، معمولا صاحبان توکن ها دوست دارند که نام  و نشانی فرعی داشته باشند که براحتی شناسایی نشوند.

جالب است بدانید که NFT ها حق مالکیت هستند و حجم و اندازه انها در فایل ها و اثار دیجیتالی اصلا مهم نیست و مورد ملاک قرار نمی گیرد و بنابراین انواع مختلفی از کالاهای دیجیتال مانند آثار هنری، آیتم های موجود در بازی، عکس ها یا ویدیوهای پخش زنده را می توان براحتی «توکنیزه کرد».

امروزه NFT ها در دنیای هنر نقش پررنگی یافته اند اما می تواند بزودی فراتر از این دنیا پای گذاشته و در دنیاهای بالقوه دیگری نقش آفرینی کنند به عنوان مثال، یک مدرسه می تواند برای دانش آموزانی که مدرک دریافت کرده اند، یک NFT صادر کند و به کارفرمایان اجازه دهد به راحتی تحصیلات متقاضی را تأیید کنند. یا، یک مکان می‌تواند از NFT برای فروش و ردیابی بلیت‌های رویداد استفاده کند، که احتمالاً تقلب در فروش مجدد را کاهش می‌دهد.

نحوه خرید NFT 

 • شما می توانید از صرافی ها یا بازارهای آنلاین خرید، فروش، تجارت و ایجاد NFT داشته باشید. سازنده یا مالک فعلی ممکن است قیمت خاصی را انتخاب کند. یا ممکن است حراجی برگزار شود و شما مجبور شوید برای NFT پیشنهاد بدهید.
  • foundation : بازاری با سرپرستی جامعه که از سازندگان می‌خواهد توسط سازندگان دیگری که قبلاً بخشی از پلتفرم هستند دعوت شوند. 
  • Nifty Gateway : بازاری متمرکز بر هنر که با برندهای معروف، ورزشکاران و سازندگان کار می کند.
  • OpenSea : یکی از اولین و بزرگترین بازارهایی که می‌توانید NFT‌ها را برای طیف وسیعی از کلکسیون‌ها پیدا کنید.
  • Rarible : طیف وسیعی از NFT ها را با تاکید بر هنر ارائه می دهد. از توکن RARI خود برای پاداش دادن به اعضا استفاده می کند.
  • SuperRare : بازاری که بر مدیریت و ارائه هنر دیجیتال تمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *