آموزش ارز دیجیتال

شاخص ترس و طمع رمز ارز چیست؟

در حالی که پیش‌بینی حرکات آتی دارایی‌های کریپتو با دقت 100 درصد دشوار است، شاخص‌هایی مانند شاخص ترس و طمع می‌توانند کمک کنند. شاخص ترس و طمع موضوعی است که در آموزش رایگان ارز دیجیتال نیز در نظر گرفته می شود.

 

Latest Crypto Fear & Greed Index

 

شاخص ترس و طمع کریپتو چگونه محاسبه می شود؟

سیگنال‌های شاخص ترس و طمع کریپتو که بر رفتار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارند در سایت alternative محاسبه می شود و عبارتند از روندهای گوگل، نظرسنجی‌ها، حرکت بازار، تسلط بر بازار، رسانه‌های اجتماعی و نوسانات بازار.

برای تعیین میزان طمع در بازار، عبارات جستجوی پرطرفدار را بررسی کنید. به عنوان مثال، حجم بالای جستجوهای مرتبط با بیت کوین به معنای درجه بالایی از طمع در بین سرمایه گذاران است. این عامل 10 درصد از ارزش شاخص را تشکیل می دهد. از لحاظ تاریخی، افزایش جستجوهای گوگل مخصوص بیت کوین با نوسان شدید قیمت ارزهای دیجیتال مرتبط بوده است.

برای محاسبه هر روز این عدد، شاخص ترس و طمع بیت کوین چند فاکتور دیگر مانند نظرسنجی ها را در نظر می گیرد که 15 درصد از ارزش شاخص را تشکیل می دهند. نظرسنجی با شرکت کنندگان بیش از 2000، ارزش شاخص را بالاتر می برد، که نشان دهنده حضور سرمایه گذاران حریص است.

حرکت بازار به توانایی بازار برای حفظ روند قیمت بلندمدت اشاره دارد و 25 درصد از ارزش شاخص را نشان می دهد. این وضعیت سلامت و جهت بازار را بررسی می کند. سمت حریص شاخص، شتاب را در نظر می گیرد.

Dominance تسلط بازار ارزهای دیجیتال را در کل صنعت کریپتو بررسی می کند. به عنوان مثال، هر چه تسلط بیت کوین بیشتر باشد، ارزهای دیجیتال جایگزین کمتری وجود دارد. با این حال، کاهش تسلط بیت کوین حاکی از افزایش طمع است و 10 درصد از شاخص را تشکیل می دهد.

جای تعجب نیست که رسانه های اجتماعی 15 درصد بر این شاخص تأثیر دارند زیرا در حال حاضر یکی از مهم ترین جنبه های زندگی ما هستند. در انتهای طمع این طیف، جنبه هایی مانند هشتگ، تعامل، تم ها و ذکر در چندین شبکه رسانه های اجتماعی در نظر گرفته می شود.

یک چهارم (یعنی 25٪) از شاخص از نوسانات بازار تشکیل شده است. قیمت فعلی یک ارز دیجیتال (مانند قیمت بیت کوین) را بررسی می کند و آن را با تغییرات قیمت اخیر در 30 تا 90 روز گذشته مقایسه می کند تا مشخص کند بازار چقدر نوسان دارد. در این شاخص از نوسانات به عنوان شاخص ترس استفاده شده است.

ترس شدید در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

شاخص ترس و طمع کریپتو یک مقدار واحد بین 1 تا 100 ایجاد می کند. اگر مقدار = 1 باشد، به این معنی است که بازار کریپتو سقوط می کند زیرا مردم ترس شدیدی را تجربه می کنند و دارایی های خود را می فروشند.

از سوی دیگر، عدد 100 بیشتر به این معنی است که بازار در آستانه اصلاح است و مردم طمع بیش از حدی را تجربه می کنند (یعنی خرید دارایی های بیشتر). بنابراین، شاخص ترس و طمع کریپتو چگونه کار می کند؟

ترس شدید زمانی ایجاد می شود که ارزش شاخص بین 0 تا 24 باشد. هر چیزی بالاتر از 24 و کمتر از 50 نشان دهنده ترس است و ارزش 50 به معنای بی طرفی در بازار است. برعکس، طمع زمانی به وجود می آید که ارزش شاخص بین 51 تا 74 باشد. با این حال، اگر مقدار بالاتر از 74 باشد، مانند 75 یا بالاتر، نشان دهنده طمع شدید است.

احساسات بازار ارزهای دیجیتال را هدایت می کنند. وقتی بازار بالا می رود، مردم حریص می شوند و در نتیجه ترس از دست دادن (FOMO) ایجاد می شود. همچنین، هنگامی که مردم اعداد قرمز را می بینند، اغلب سکه های خود را به عنوان یک واکنش تکانشی می فروشند.

چگونه با ترس و حرص معامله می کنید؟

شاخص ترس و طمع کریپتو بیشتر به عنوان یک شاخص روزانه استفاده می شود تا ابزاری برای معاملات بلندمدت.

استفاده از ایندکس به عنوان یک شاخص روند به شما کمک می کند تا عاقلانه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید. به عنوان مثال، زمانی که ارزش شاخص ترس و طمع پایین است، ممکن است به این معنی باشد که قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید بخرید، نگه دارید یا بفروشید. معمولا افزایش قیمت ها به این معنی است که زمان خوبی برای فروش است.

با این حال، زمانی که مقدار شاخص بالا باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که قیمت ارز دیجیتال به زودی کاهش خواهد یافت و زمان خوبی برای خرید است. بنابراین، احساسات کریپتوکارنسی زمانی پیش می‌رود که افزایش قیمت یا پایین‌ترین سطح محلی در بازار رخ دهد.

با ورود شاخص به منطقه اضطراب حاد، تمایل به معکوس دارد. این نقطه ای است که در آن ترس قبل از انفجار به طمع تمام عیار به اولین نشانه های طمع تبدیل می شود.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال به ردیابی تغییرات در احساسات بازار کمک می کند. به عنوان مثال، نوسانات بزرگ در بازار ممکن است به شما این فرصت را بدهد که قبل از اینکه بقیه بازار از آن پیروی کنند، وارد یا خارج شوید.

این شاخص برای تحلیل بلندمدت دوره‌های بازار کریپتو خوب عمل نمی‌کند. در عوض، دورهای مکرر ترس و طمع در یک بازار بلند مدت گاو نر یا خرس وجود دارد. با این حال، معامله گران نوسان از این حرکت بازار سود خواهند برد. یک استراتژی سفته‌بازی که در آن سرمایه‌گذاران دارایی‌هایی را می‌خرند و نگه می‌دارند تا از حرکت‌های بازار که انتظار می‌رود سود ببرند، معاملات نوسانی نامیده می‌شود.

آیا شاخص ترس و طمع بینش قابل اعتمادی در مورد قیمت آتی ارزهای دیجیتال ارائه می دهد؟

شاخص ترس و طمع فقط به تجزیه و تحلیل احساسات مربوط می شود. تحلیل‌های فنی و بنیادی تحت تأثیر احساسات شرکت‌کنندگان بازار قرار نمی‌گیرند و از این رو، روش‌های ارجح‌تری برای پیش‌بینی حرکت بازار هستند.

اگر یک سرمایه‌گذار بلندمدت هستید و به شاخص ترس و طمع کریپتو تکیه می‌کنید، ممکن است افزایش قیمت قابل توجهی را از دست بدهید. از سوی دیگر، شاخص ترس و طمع ابزاری ارزشمند برای معامله‌گرانی است که در مدت زمان کوتاهی موقعیت‌های مختلف خرید و فروش را انجام می‌دهند.

اگر انتخاب کرده‌اید که یک معامله‌گر روزانه (بر اساس شاخص ترس و طمع) باشید، باید بدانید که هر درآمدی از تجارت کریپتو مشمول مالیات بر سود سرمایه (کوتاه‌مدت) است.

شما یک معامله گر اساسی هستید و می خواهید از شاخص ترس و طمع برای هدایت تصمیمات سرمایه گذاری خود استفاده کنید. سپس، ممکن است در نهایت پول خود را از دست بدهید زیرا این شاخص برای معامله گران فنی مناسب است.

اگرچه شاخص ترس و طمع بینشی از وضعیت بازار کریپتو در لحظه ای که به تصویر می کشد ارائه می دهد، معامله گران یا سرمایه گذاران فردی باید تحقیقات خود را در مورد ابزارهای مناسب برای اهداف سرمایه گذاری خود انجام دهند.

چگونه حرص و ترس را متعادل کنیم تا یک معامله گر موفق باشیم؟

کاهش اندازه معاملات خود، داشتن یک برنامه معاملاتی، ثبت یک مجله معاملاتی و یادگیری از دیگران شما را از تأثیر ترس شدید یا طمع شدید نجات می دهد.

نوسانات قیمت در معاملات برجسته (یا بزرگ) کمتر قابل توجه است و این امر معاملات بزرگ را استرس زاتر می کند. بنابراین، کاهش حجم معامله برای متعادل کردن احساسات و تصمیمات تجاری بسیار مهم است.

داشتن یک برنامه معاملاتی روشن مسیری است که به سمت یک معامله گر موفق است. بدون برنامه، ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از سبد ارزهای دیجیتال خود، خطر از دست دادن پول را به خطر بیندازند.

ثبت فعالیت های معاملاتی برای درک اینکه چه چیزی برای شما مفید است یا بالعکس به شما کمک می کند تا تصمیمات منطقی بگیرید. ژورنال معاملاتی به شما کمک می کند تا از اشتباهات خود درس بگیرید و بله، تمرین فرد را کامل می کند!

تجزیه و تحلیل فعالیت های تجاری ثبت شده در یک مجله برای حذف موارد نامربوط و صیقل دادن مولد ضروری است. اگر می خواهید یک معامله گر موفق باشید، هنگام انجام این کار، احساسات خود را کنار بگذارید.

از همتایان خود یا سرمایه گذاران موفقی مانند وارن بافت بیاموزید. اما اطمینان حاصل کنید که از استراتژی گله داری اجتناب کنید زیرا بر احساسات شما تأثیر می گذارد و ممکن است پول خود را از دست بدهید.

همچنین می توانید گزارش های منتشر شده توسط منابع معتبر مانند Coinbase یا PayPal را بخوانید تا دانش خود را در مورد بازار بهبود بخشید. به عنوان مثال، کوین بیس هر از گاهی هشدارهایی در مورد کاهش قیمت یا افزایش قیمت ارسال می کند که ممکن است به شما در تصمیم گیری های سرمایه گذاری کمک کند.

حالت های مختلف ترس و طمع چگونه است؟

شاخص ترس و طمع در 3 حالت ترس، نرمال و طمع قرار می گیرد

شاخص ترس و طمع فقط مربوط به ارزهای دیجیتال است؟

بله این شاخص برای بازار ارزهای دیجیتال استفاده می شود

شاخص ترس و طمع را چگونه بدست بیارم؟

در همین صفحه شاخص ترس و طمع را بصورت نمودار در دست دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *