آموزش پرداخت های ارزی

کد CVV چیست و چگونه آن را ایمن نگه داریم ؟

کد cvv2  آسانترین راه ایمن شدن در بازارهای آنلاین و پرداخت های آنلاین است. که همه کارت های بانکی  این کد را بصورت CVV یا CVV2 دارند. هنگامی که مشتری در حال پرداخت آنلاین بوسیله مستر کارت خود است، کد CVV نقش یک لایه امنیتی اضافی را ایفا می کند. بنابراین از کدهای CVV برای تأیید اینکه مشتری کارت درستی را برای خرید اینترنتی دردست دارد استفاده می‌شود.

کد CVV چیست ؟

کد CVV یک کد 3 رقمی یا 4 رقمی می باشد که نقش لایه امنیتی را ایفا می کند . محل قرار گیری این کد در کارت های مختلف متفاوت است. دارندگان کارت های مسترکارت و ویزا کارت کارت خود را برگردانید و به جعبه امضا نگاه کنید. شما باید یا کل شماره کارت اعتباری 16 رقمی را ببینید یا فقط چهار رقم آخر را به همراه یک کد 3 رقمی خاص مشاهده کنید. این کد 3 رقمی شماره CVV / کد امنیتی کارت شما است. و دارندگان کارت های American Express  از یک عدد چهار رقمی در جلوی کارت استفاده می کند. به عبارت ساده، کد CVV به عنوان یک اقدام امنیتی عمل می کند تا اطمینان حاصل شود که کارتی که برای پرداخت استفاده می شود، متعلق به شخصی است که خرید را انجام می دهد. پس دقت کنید که پس از خرید مستر کارت به هیچ وجه این کد در اختیار کسی قرار ندهید.

تفاوت بین CVV و CVV2 چیست؟

تنها تفاوت بین CVV و CVV2 در نحوه تولید اعداد است. کدهای CVV2 از طریق یک فرآیند رمزگذاری پیچیده تر ایجاد می شوند که آنها را ایمن تر می کند. از دیدگاه کاربر، هیچ تفاوتی وجود ندارد – شما نمی دانید کدام کد کدام است، و آنها همان عملکرد را انجام می دهند.

چرا به آن کد CVV می گویند؟

نام کد CVV مخفف مقدار تأیید کارت است. با این حال، از آنجایی که فرآیند مشابه توسط پلتفرم‌های متعدد و سیستم‌های کارت پرداخت به طور همزمان توسعه یافته است، گاهی اوقات با نام‌های متفاوتی مانند CVV2، CVD یا CCV نیز شناخته می‌شود. همه این نام ها به سیستم هایی اشاره دارد که به یک روش کار می کنند، بنابراین درک کدهای CVV به معنای درک همه آنها خواهد بود.

در این مورد سیستم American Express است که از یک عدد چهار رقمی در جلوی کارت استفاده می کند. به عبارت ساده، کد CVV به عنوان یک اقدام امنیتی عمل می کند تا اطمینان حاصل شود که کارتی که برای پرداخت استفاده می شود، واقعاً متعلق به شخصی است که خرید را انجام می دهد.

آیا دادن شماره CVV امن است؟

هنگام خرید آنلاین، به طور کلی استفاده از کد امنیتی کارت اعتباری شما بی خطر است . اکثر خرده فروشان آنلاین برای خرید به جزئیات CVV نیاز دارند، که دریافت این کد طبیعی است زیرا به این معنی است که آنها سعی می کنند از تراکنش های تقلبی در سایت خود جلوگیری کنند. دقت کنید از کارت های خود هنگام خرید آنلاین از شرکت های معتبر استفاده کنید و اطلاعات مالی را فقط در وب سایت های امن وارد کنید .

برای محافظت از شماره CVV و سایر داده های حساس هنگام خرید آنلاین، از بهترین نرم افزار آنتی ویروس استفاده کنید. AVG AntiVirus FREE از دستگاه های شما در برابر بدافزارها و هک محافظت می کند ، در حالی که پیوندهای ناامن، دانلودها و پیوست های ایمیل را مسدود می کند. محافظت از رایانه شما از گرفتار شدن شما در کلاهبرداری کارت اعتباری یا قربانی سرقت هویت جلوگیری می کند .

کدهای CVV و تقلب

در اغلب موارد، کلاهبرداران می توانند جزئیاتی مانند شماره طولانی و تاریخ انقضا را از کارت پرداخت دریافت کنند. جزئیاتی از این قبیل را می توان با استفاده از دستگاه های «اسکیمینگ» که از دستگاه های خودپرداز یا پایانه های پرداخت می خوانند به سرقت برد. تنها با داشتن این اطلاعات و بدون کد CVV، کلاهبرداران نمی توانند از کارت مورد نظر برای پرداخت آنلاین استفاده کنند. البته بغیر از ارائه کننده کارت ها، هر سایتی ، در مسیر جمع آوری CVV ها اقدام کنند ، دچار جرایم نقدی زیادی می شوند.

نکته بسیار مهمی که در زمان ورود اطلاعات در فرم های پرداخت سایت های بین المللی باید رعایت کنید، استفاده از صفحه کلیدهای هوشمند که در صفحات پرداخت تعبیه شده است حایز اهمیت است چرا که از دزدیده شدن اطلاعات شما در همه شرایط جلوگیری می شود.

نحوه کار کدهای CVV

هنگامی که یک مشتری خرید آنلاین انجام می دهد، از او خواسته می شود که کد CVV را وارد کند، که معمولاً به آن “سه رقم آخر پشت کارت” گفته می شود. پس از انجام این کار، جزئیات کارت – شماره کارت ، تاریخ انقضا، نام مشتری و کد CVV ، برای مجوز توسط بانک دریافت‌کننده ارسال می‌کند.

سپس این اطلاعات توسط بانک به ارائه‌دهنده کارت مانند ویزا ارسال می‌شود و در این مرحله پرداخت رد یا تایید می‌شود. کل فرآیند فقط چند ثانیه طول می کشد .

کد می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • M – CVV اطلاعات موجود در پرونده را با بانک دارنده کارت مطابقت می دهد

 • N – CVV با اطلاعات موجود در پرونده با بانک دارنده کارت مطابقت ندارد

 • U – CVV تأیید نشده است. این به این معنی است که بانک صادرکننده بیان نکرده است که آیا CVV صحیح است یا خیر، و به طور کلی در صورتی اتفاق می‌افتد که تراکنش قبل از بررسی CVV رد شود.

 • I – هیچ CVV ارائه نشده است

 • S – بانک صادرکننده کارت در طرح تأیید کارت شرکت نمی کند

نکاتی برای محافظت از کارت اعتباری خود در برابر کلاهبرداری

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند قربانی کلاهبرداری امنیتی یا کارت اعتباری نشوید:

 • هنگام خرید آنلاین از وب سایت های معتبر استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از مستر کارت فیزیکی یا نقدی خود شخصاً CVV خود را ارائه نکنید.
 • جزئیات کارت اعتباری خود را در ملاء عام نخوانید. و هرگز آنها را در جایی یادداشت نکنید تا دیگران آن را پیدا کنند.
 • رایانه خود را با نرم‌افزار امنیت سایبری قوی محافظت کنید تا مطمئن شوید که از بدافزارها ، حملات فیشینگ و سایر تهدیدهایی که می‌توانند داده‌های شخصی شما را به خطر بیندازند، جلوگیری می‌کنید.
 • صورتحساب های بانکی خود را به طور منظم کنترل کنید تا هرگونه هزینه غیرمجاز را شناسایی کنید.
 • مراقب نقض اطلاعات مالی (مانند هک Equifax ) باشید و از ابزار حفاظت از داده ها برای محافظت از اطلاعات حساس خود استفاده کنید.

2 دیدگاه در “کد CVV چیست و چگونه آن را ایمن نگه داریم ؟

 1. فخرالدین بیگلری بنه گفت:

  سلام ،متاسفانه سایت شما نه آدرس دفتری داره و نه شماره تلفن هست تا با شما تماس بگیریم ، منم از استان اردبیل و شهر گرمی هستم و به حساب 20 دلاری شما نیاز دارم ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . سپاس

  1. در صفحه درباره ما همه راه های ارتباطی قرار داده شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *