آموزش ارز دیجیتال

اندیکاتور مووینگ اوریج

اندیکاتور مووینگ اوریج ( میانگین متحرک )  برای کسب درآمد از طریق بازار معاملاتی بورس و ارزدیجیتال پرکاربرداست زیرا قبل از هر خرید یا فروش ، باید بازار را خوب تحلیل  کنید.در آموزش رایگان ارز دیجیتال ، این اندیکاتور جز لیستی از بهترین اندیکاتور ارزدیجیتال قرار دارد که  با آموزش اندیکاتور میانگین متحرک ارزدیجیتال براحتی نمودارها را تحلیل  کنید، و علاوه بر تشخیص روند بازار ،سیگنال خرید و فروش گرفته و منطقه حمایت و مقاومت بازار را تعیین کنید.

اندیکاتور مووینگ اوریج ( Moving Average ) چیست؟

اندیکاتور میانگین متحرک  یا Moving average از ساده ترین و پرکاربردترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که در بازار وجود دارد و درعین حال اصلی ترین و مهم ترین ابزار در ترید بین معامله گران محسوب می گردد.

میانگین متحرک یا Moving average اندیکاتوری است که میانگین قیمت ها را در یک بازه زمانی در گذشته محاسبه و روی نمودار قرار می دهد به همین خاطرآن را مومنتوم یا اسیلاتور می نامند چرا که برخی اندیکاتورها  الگوهای تحلیلی خود را مستقیم بر روی نمودار سهم یا نماد قرار می دهند مانند MACD و برخی مانند اندیکاتورRSI در پایین نمودار قرار می دهند.دراین مقاله شما با تئوری آموزش میانگین متحرک آشنا خواهید شد و سپش به مشاهده فیلم آموزش اندیکاتور میانگین متحرک می پردازید .

نکته حائز اهمیت در استفاده از اندیکاتورها این است که نمی توانیم بگوییم همه این ابزار ها تحلیل 100 درصدی به ما می دهند زیرا اندیکاتورها بر اساس اطلاعات گذشته تحلیل می کنند تا شما بتوانید پیش بینی کنید بنابراین احتمال رخدادهای جدیدی که همه چیز را تغییر دهد را در تحلیل خود درنظر بگیرید.

آموزش اندیکاتور موینگ اوریج ویدیویی

آموزش اندیکاتور میانگین متحرک ساده

تا اینجای مقاله با پیش نیاز کار با اندیکاتور میانگین متحرک آشنا شدید اما اکنون وقت آن رسیده است تا 30 دقیقه برای مشاهده فیلم آموزش اندیکاتور میانگین متحرک با دکتر الهام وقت بگذارید . در این فیلم 30 دقیقه ای آموزش کامل اندیکاتور میانگین متحرک ساده که شامل نقطه ورود وخروج که با تحلیل قطع شدن خط میانگین متحرک بلند مدت و خط میانگین کوتاه مدت بدست می آید ، تشخیص حمایت و مقاومت که با ریزش کندل ها یا افزایش آنها محاسبه می گردد و روند صعودی و نزولی بازار با جزئیات آن را فراخواهید گرفت. شما با آموزش اندیکاتور میانگین متحرک در بورس ، ارز دیجیتال و هر بازار معاملاتی می توانید تحلیل خوبی داشته باشید اگر نیاز بود تا چندین بار این ویدئوی آموزشی را مشاهده کنید ، ازطریق لینک فیلم آموزش اندیکاتور میانگین متحرک  را کاملا رایگان از طریق کانال آپارات یا یوتیوب دانلود و استفاده کنید.

کاربرد میانیگین متحرک در تحلیل تکنیکال

اهمیت اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال این است که شما بتوانید یک دید مهندسی و شناخت دقیقی بر روی بازار پیدا کنید.از میانگین متحرک معمولا برای نوسانات کوتاه مدت و برجسته سازی روندها یا چرخه های بلند مدت استفاده می شود اما بصورت کلی از جمله کاربردهای میانگین متحرک برای موارد زیر است:

 1. شناخت روند صعودی و نزولی بازار
 2. تشخیص نقاط ورود و خروج بازار
 3. شناخت دقیق نقاط حمایت و مقاومت
 4. شناسایی سیگنال خرید وفروش

انواع اندیکاتور Moving Average  که در تحلیل و شناسایی موارد گفته شده به شما کمک می کنند بشرح زیر می باشند و با یادگیری هر یک می توانید آن را با یک اندیکاتور دیگر ترکیب و به تحلیل خود اعتماد کنید.

انواع اندیکاتور میانگین متحرک

همانطور که اشاره شد اندیکاتور میانگین متحرک برای شناسایی روند بازار و نقاط ورود و خروج و تعیین نقاط حمایت و مقاومت در انواع مختلف به شما کمک می کند اما اندیکاتورها از یک سری فرمول و قواعد ریاضی تبعیت می کنند که به واسطه آنها انواع مختلفی دارند ، برای اینکه بتوانید از این اندیکاتور درست استفاده کنید انواع آن را خوب بشناسید:

میانگین متحرک ساده SMA یا Simple moving average

اولین مورد از انواع اندیکاتور میانگین متحرک نوع ساده ان است که پرکاربردترین این اندیکاتور است که از محبوبیت خاصی بین تحلیل گران برخوردار می باشد.این اندیکاتور تها در دوره خاصی لحاظ می شود و در محاسباتش ارزش و وزن یکسانی به روزهای مختلف داده می شود ،کاربرد میانگین متحرک ساده بیشتر برای نوسان گیری می باشد.

میانگین متحرک خطی وزنی Weighted linear moving average

میانگین متحرک وزنی نوع دیگری از انواع میانگین متحرک است که به منظور رفع مشکل وزن یکسان روزها استفاده می شود که فرمول خاص خود را دارد یعنی در محاسبه میانگین باید قیمت هر روز در عدد روز ضرب گردد مثل میانگین روز دهم در 10 ضرب می گردد.

میانگین متحرک نمایی EMA یا Exponential moving average

فرمول میانگین متحرک نمایی از میانگین متحرک ساده بدست می آید با این تفاوت که قیمت پایانی در این اندیکاتور اثرگذار است و برای نوسان گیری مناسب نیست درحالی که برخی تحلیل گران اندیکاتور میانگین متحرک نمایی را کامل ترین می دانند زیرا به تغییر روند اهمیت بیشتری می دهد. میانگین متحرک صاف Smoothed moving average این نوع از انواع میانگین متحرک براساس جدیدترین قیمت در کندهای سهم یا نماد و اطلاعات قبلی آنها محاسبات خود راانجام می دهد، این نوع اندیکاتور میانگین متحرک حرکنی آهسته وکند دارد و به تغییرات ناگهانی قیمت عکس العمل نشان نمی دهد.

میانگین متحرک تطبیقی یا Adaptive moving average

اندیکاتور میانگین متحرک تطبیقی در تشخیص خط روند و سیگنال دهی تغییرات بیش از حد را در خط روند محدود می کند و با یک فیلتر ورودی کوچک قابلیت اطمینان را افزایش می دهد.

میانگین متحرک کاهنده اتوماتیک Autoregressive moving average

اندیکاتور کاهنده اتوماتیک یا ARMA در ایران مورد استفاده قرار نمی گیرد و در بازارهایی که دارای تابعی از قیمت و سایر اتفاقات هستند، استفاده می شود.

میانگین متحرک بدنه Hull moving average

اندیکاتور Hull از اندیکاتورهایی است که در نوسان گیری بهترین ابزار است و در قسمت هایی که می توانید از نوسان سود خوبی نصیبتان شود برایتان بسیار کاربردی است.

فرمول میانگین متحرک درانواع پرکاربرد

همانطور که گفتیم اندیکاتورها ازیکسری فرمول و توابع ریاضی استفاده می کنند که در فرمول اندیکاتور میانگین متحرک هم این موضوع سبب شده تا انواع آن که در بخش قبلی شرح داده شد ، مورداستفاده قرار گیرند. در این بخش به فرمول  سه نوع پر کاربرد Moving Average در ایران اشاره شده است: فرمول میانگین متحرک ساده که پرکاربردترین است در هر نقطه از زمان می تواند به سادگی با محاسبه میانگین تعداد مشخصی از دوره های مربوط به آن نقطه در زمان بدست آید. به عنوان مثال، میانگین متحرک 5 روزه متحرک ساده قیمت سهام به معنی میانگین قیمت سهام 5 روز گذشته است. از نظر ریاضی، به صورت زیر نمایش داده می شود:

میانگین متحرک ساده = A 1 + A 2 + …… + A n ) / n )

فرمول میانگین متحرک وزنی از نقاط مختلف برای نقاط داده از دوره های مختلف استفاده می کند. به طور معمول، وزن با هر نقطه از دوره های قبلی کاهش می یابد. از نظر ریاضی، به صورت زیر نمایش داده می شود

میانگین متحرکت وزن = (A 1 * W 1 + A 2 * W 2 + …… + A n * W n )

فرمول میانگین متحرک نمایی با استفاده از یک عامل ضرب، وزن بیشتری را به نقطه داده فعلی اختصاص می دهد. از نظر ریاضی، به صورت زیر نمایش داده می شود

میانگین متحرکت نمایی = C – P) * (2 / (n + 1)) + p)

جایی که C و P به ترتیب نقطه داده فعلی و میانگین متحرک نمایی دوره قبلی (متوسط ساده استفاده شده برای دوره اول) هستند.

بهترین تنظیمات میانگین متحرک

تنظیمات میانگین متحرک در تشخیص روند صعودی و نزولی بازار بهمراه نقاط ورود و خروج به شما کمک می کند که در ترید خود موفق باشید. در آموزش تصویری اندیکاتور Moving Average علاوه بر اینکه می توانید این ابزار را به تحلیل خود در سایت تریدینگ ویو اضافه کنید، یاد میگیرید تنظیمات میانگین متحرک را با دکمه چرخ دنده در بالای سمت چپ صفحه سایت انجام دهید که عبارتند از:

 • تعداد کندل های قابل شمارش Moving average
 • قیمت بسته شدن کندل
 • بالاترین و کمترین قیمت
 • میزان انحراف اندیکاتور به چپ یا راست
 • تنظیم رنگ و نازک یا ضخیم بودن خط نمودار

نتیجه گیری

دراین مقاله انواع اندیکاتور میانیگین متحرک  و اینکه هریک از انواع Moving average  از چه فرمولی استفاده می کنندو چه کاربردی دارند و اجزای ندیکاتور میانیگین متحرک آشنا شدید.

بهترین تنظیمات اندیکاتور میانگین متحرک و اهمیت آن در ترکیب با اندیکاتورهای دیگر در ویدیوی آموزشی مشاهده کردید.بنابراین شما می توانید بعنوان یک تحلیل گر برای تشخیص روند ، گرفتن سیگنال خرید و فروش و منطقه حمایت و مقاومت بازار از این اندیکاتور بخوبی استفاده کنید اگر بازهم سوالی داشتید می توانید از طریق کانال مسترسیگنال یا در کامنت ویدئو کانال آپارات یا یوتیوب به پاسخ خود برسید.

2 دیدگاه در “اندیکاتور مووینگ اوریج

 1. ممنون از مقاله خوبتون

  1. مستر سیگنال گفت:

   سلامت باشید. ممنون از همراهیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *