اندیکاتور ایچیموکو (Ichimoku indicator)  اندیکاتور ایچیموکو به نوبه خود یک سیستم معاملاتی کامل محسوب می شود. این سبک توسط یک روزنامه نگار ژاپنی به نام هوسودا گوئیچی در دهه 1930 ابداع شد. بعد از ارتقاهای بسیار در سال 1960 به صورت عمومی گردید. در این صفحه علاوه بر معرفی این اندیکاتور، آموزش اندیکاتور ایچیموکو را صفر تا صد رایگان و ویدیویی ارائه داده ایم. با ما همراه شوید.

اندیکاتور ایچیموکو

معرفی اندیکاتور ایچموکو

ایچیموکو چیست؟ اندیکاتور ایچیموکو که از عبارت “Ichimoku Kinko Hyo” ایچیموکو کینکو گرفته شده است. بهتر است معنی کلمه های عبارت بالا را بدانیم تا به مفهوم و کارایی این ابزار برسیم. در این عبارت کلمه ichimoku به معنی “یک نگاه”، kinko به معنی “تعادل” و hyo در زبان ژاپنی به معنی “نمودار” است. حال اگر کلمات را در کنار هم قرار دهیم، عبارت ichimoku kinko hyo را میتوان اینگونه معنی کرد: “تعادل نمودار در یک نگاه”. بنابراین با کمک این اندیکاتور و نمودار آن می توان بازار را تحلیل نمود.

 برای آشنایی با اندیکاتورها اصلی و انتخاب بهترین اندیکاتور ارز دیجیتال باید با هر اندیکاتور یک آشنایی پیدا کنید. سپس نسبت به شخصیت معاملاتی خودتان یکی را که بهتر درک می کنید انتخاب کنید. در دوره آموزش ارز دیجیتال به طور کامل در مورد اندیکاتورها صحبت شده است اندیکاتور ایچیموکو

 کاربرد اندیکاتور ایچیموکو

Ichimoku در اصل یک اندیکاتور است که نمودار اضافه می شود. شما با یک نگاه می توانید وضعیت تعادل نمودار را مشخص کنید.در بورس، فراکس و ارز دیجیتال کاربرد دارد.(آموزش رایگان ارز دیجیتال)

پس کاربرد اصلی اندیکاتور ایچیموکو تشخیص روند و قدرت روند در یک بازه زمانی مشخص می باشد. شما یک نمودار قیمت و یک بازه زمانی را به ایچیموکو بدهید و با آن معامله کنید. یعنی در بازه زمانی تعیین شده قدرت خریداران بیشتر است یا قدرت فروشندگان و انتظار چه رفتاری در آینده می توان داشت. خلاصه کاربرد را می توان به صورت زیر در نظر گرفت:

 • تشخیص روند حرکت دارایی
 • تشخیص خطوط حمایتی و مقاومتی
 • تشخیص مومنتوم و جهت بازار
 • تشخیص نقاط ورود و خروج از معاملات
 • تشخیص نقاط اصلاح دارایی

تایم فریم اندیکاتور ایچیموکو

تایم فریم یا بازه زمانی در شکل نمودار شما و همچنین در نوع دیدگاه ایچیموکو تاثیرگذار است. می دانیم اندیکاتور اطلاعاتی است که از نمودار گرفته می شود و به هرحال بعد از قیمت حرکت می کنند و حرکت اصلی توسط خود پرایس(قیمت) رخ می دهد.  بهترین بازه زمانی در معاملات بورس بازه روزانه است. اما در بازار فارکس و ارز دیجیتال بستگی به نوع دیدگاه معامله گر یا تریدر بازه زمانی می تواند متفاوت باشد. پر کاربردترین تایم فریم ها برای معاماملات کوتاه مدت M5-M15-H1 هستند. اگر در مورد ترید چیست و تریدر کیست سوالی داشته به لینک مقاله مرتبط با آن بروید.

مرگ ایچیموکو

کجا نمیتوان از اندیکاتور ایچیموکو استفاده کرد؟ زمانی که هیچ روند مشخصی وجود ندارد یعنی بازار خنثی است. اما از کجا بدانم که روند خنثی است ؟ زمانی که قیمت در دو طرف ابر نوسان دارد و برای مدت زیادی خارج از ابر باقی نمی ماند یعنی نه صعود کامل نه نزول کامل بنابراین بازار بی روند خواهد بود. اندیکاتور ایچیموکو بدرد این بی روندی نمیخورد و نمیتوان در تحلیل بازار از آن استفاده نمود.

استراتژی ایچیموکو

یکی از جذاب ترین مشاغلی که امروزه بیشتر افراد به آن رو آورده اند معامله گری در بازارهای مالی چون ارزدیجیتال ، بیت کوین و بورس می باشد که این کار علاوه بر ریسک بالایی که دارد نیاز به دانش فنی و مالی خواهد داشت . کاربی حساب سرانجامی ندارد، بخاطر همین حساب کردن دستی و چرتکه در قدیم هم بوده و امروزه بجای آن ها باید از تکنولوژی و علم استفاده نمود از جمله علم تحلیل تکنیکال، علم تحلیل فاندامنتال، روانشناسی معامله گری، سیستم مناسب معاملاتی و… که می تواند بر روی موفقیت یا شکست یک معامله گر تاثیر بگذارد، بنابراین هر کدام از این موارد دارای ارزش است و برای رسیدن به موفقیت باید به آن توجه شود. از جمله کارهایی که باید در این زمینه انجام داد آشنایی کامل با استراتژی ایچیموکو و اسرار آن برای تحلیل‌های میان مدت و بلند مدت می باشد.

استراتژی این اندیکاتور در تحلیل‌های هفتگی و یا حداقل روزانه، سیگنال‌های بهتری را در اختیار تریدرها قرار می‌دهد.

پیش نیازهای آموزش ایچیموکو

برای اینکه شما بتوانید معاملات بهتری داشته باشید نمی توانید یکدفعه سراغ اندیکاتور ایچیموکو بروید. با ابتدا آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک را دیده باشید. تا با پیوت و ساختار بازار آشنا باشید. یا آموزش رایگان ارز دیجیتال را حداقل دیده باشید. یا اگر در بورس معامله می کنید، آموزش های مقدماتی بورس ایران را دیده باشید.

با سایت تریدینگ ویو tradingview.com برای کسانی که در فارکس و ارز دیجیتال فعالیت می کنند. سایت هایی مانند rahavard365.com برای بورس ایران باید آشنایی داشته باشید.

آموزش ایچیموکو رایگان

آموزش ایچیموکو حرفه ای در دو بخش مقدماتی و پیشرفته در دسترس شما قرار گرفته است. سرفصل های دوره مقدماتی به ترتیب زیر می باشد:

 • شناسایی روند سهم
 • بررسی نقاط حمایت و مقاومت
 • شناسایی جهت و قدرت روند
 • بدست آوردن اطلاعات مهم از سهم در بازه زمانی کوتاه
 • سیگنال های مبنی بر ورود و خروج از سهم
 • مشخص کردن حد ضرر
 • شناسایی نقاط برگشت قیمت سهم

اجزای ایچیموکو

حالا که می دانید کجا می توانید از این نمودارتحلیل گراستفاده کنید در این بخش به اختصار شما را با اجزای ایچیموکو آشنا می کنیم:

 • چیکو اسپن Chikou Span
 • تنکان سن Tenkan-Sen
 • کیجون سن Kijun-Sen
 • سنکو اسپن A یا Senkou Span
 • سنکو اسپن B یا Senkou Span B

این فقط یک معرفی ساده بود حالا معرفی ساده و کامل تک تک اجزای ایچیموکو :

چیکو اسپن یا Chikou Span

یک خط سبز رنگ که نمودار خطی قیمتی یا خط چرخشی نامیده می شود. قیمت بسته شدن امروز رابرای 26 دوره قبل را ترسیم می کند.

تنکان سن یا Tenkan-Sen

یک خط قرمز که خط تاخیری نامیده می شود. از طریق میانگین بین بالاترین سقف و پایین ترین کف را برای 9 دوره گذشته ترسیم می کند. این خط قرمز به ما کمک می کند که حرکت کوتاه مدت بازار را در تحلیل ها بدست آوریم.

کیجون سن یا Kijun-Sen

یک خط آبی که مبنا و پایه نمودار است و میانگین بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت در 26 دوره گذشته و یک دید میان مدت را برای تحلیل گر ترسیم می نماید.

سنکو اسپن Senkou Span

خط نارنجی رنگی که در دو حالت ایجاد می شود و بین این دو خط نارنجی سبب تشکیل ابر کومو می گردد.

1- میانگین دو خط آبی و قرمز یعنی خط کیجون سن و تنکان سن برای 26 دوره بعدی ترسیم می شود. 2-میانگین بالاترین سقف و پایین ترین کف برای 52 دوره گذشته 26 دوره پیش رو را ترسیم می کند.

آموزش ویدئویی کامل ایچیموکو

آموزش اندیکاتور ایچیموکو مقدماتی | آشنایی با خطوط تنکنسن و کیجنسن

جلسه اول آشنایی با مفاهیم اولیه: اندیکاتورایچیموکو را در تریدینگ ویو یا هر برنامه ای که نمودار سهام یا ارز دیجیتال را در اختیار شما می گذارد قرار دهید. بهترین تنظیمات اندیکاتور ایچیموکو این است که چیزی را تغییر ندهید.

خط چیکو اسپن و ابرهای کومو

جلسه دوم

تشخیص روند و قدرت روند با اندیکاتور ایچیموکو

جلسه سوم آموزش ایچیموکو به زبان ساده ، دکتر الهام از تیم مستر سیگنال ، ساختار ایچیموکو را برای تشخیص قدرت روند و نوع آن را در معاملات برای شما با کلیات و جزئیات شرح خواهد داد.

تعیین حمایت ها و مقاومت ها با اندیکاتور ایچیموکو

حمایت و مقاوت در تحلیل بازار مالی مهم است و شما در این جلسه با کمک اجزای ایچیموکو از جمله خطوط چیکواسپن و کیجون سن و تنکان سن تمام حواستون را به دکتر الهام بدید که با دیدن ویدئو جلسه چهارم از مجموعه آموزش رایگان ایچیموکو در مستر سینگال ابرهای کومو ، فلت ابر کومو و …تعیین نقاط حمایت و مقاومت را بدست آورید . استراتژی های ایچیموکو را دست کم نیگیرید ، حتما از خودتان می پرسید خوب از کجا آنها را مطلع شوم ، در پایان ویدئو دکتر الهام یکی از رموز ایچیموکو را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید با کمک آن ، حمایت و مقاومت ها ، سرسختی و حجیم بودن آن ها و یا نازک شدن ابرهای کومو و احتمال شکسته شدن آنها را تحلیل نمایید. در جلسات بعدی آموزش ایچیموکو پیشرفته تمامی جزئیات را به زبان ساده و روان فرا خواهید گرفت.

نحوه گرفتن سیگنال خرید و فروش در اندیکاتور ایچیموکو

تا حالابا برخی از رموز ایچیموکو آشنا شدید. مطمئن باشید این همه اسرار Ichimoku نبود چرا که  دکتر الهام در ویدئو جلسه پنجم آموزش ایچیموکو رایگان  قصد دارد برای شما یکی از اسرار ایچیموکو در خرید و فروش و گرفتن سیگنال های آن را آموزش دهد. در پایان ویدیو شما به پاسخ سوالات زیر دست خواهید یافت:

 1. برای گرفتن سیگنال خرید و فروش از کدام یک از اجزای ایچیموکو استفاده می شود؟
 2. در گرفتن سیگنال ها کدام یک از ساختار ایچیموکو باید حذف و نادیده گرفته شود؟
 3. کراس تنکان سن و کیجون سن در چه صورتی موقعیت خرید و فروش را مشخص می کنند؟
 4. خوب سینگنال های بدست آمده چه موقع قوی و معتبر هستند؟
 5. با توجه به سیگنال خرید وفروش بدست آمده چه زمانی وارد معامله شوم؟

ورود و خروج میان مدت وتعیین هدف با کیجن سن

اگر ویدئوجلسه قبل را خوب مشاهده کردید الان می توانید نقاط سیگنال خرید و فروش را تعیین کنید اما برای این کار باید بدانید که با یک برنامه میان مدت چه موقع وقت خروج از موقعیت position یا ماندن در آن می باشد. سیگنال گیری ایچیموکو را فرا خواهید گرفت.

در ویدئو جلسه ششم دکتر الهام علاوه بر اینکه به شما آموزش می دهد تا با تنها یکی از اجزای ایچیموکو یعنی کیجنسن بتوانید نمودار معاملات خود را تحلیل نمایید. همچنین چند نکته مهم یا بهتر است بگویم چند راز مهم از رموز ایچیموکو را در اختیارتان قرار می دهد. تا بتوانید خرید یا فروش انجام دهید.

دربایان فیلم آموزش ایچیموکو رایگان علاوه بر تعیین هدف با کیجنسن درمی یابید که با کمک  DateRangeو PriceRang موقعیتی که تنکان سن و کیجنسن همدیگررا قطع می کنند. تحلیل نموده وتصمیم بگیرید آیا می توانید خرید یا فروش انجام دهید یا خیر!

تحلیل ایچیموکو برای تشخیص خواب پول

خواب پول؟ حتما برای شما هم جالب است که بدانید چه موقع خواب پول در معاملات خود دارید و باید محتاطانه عمل کنید. دراین جلسه برای شما تعریف و تشخیص خواب پول با کمک یکی ازمهمترین اجزای ایچیموکو یعنی ابرکومو شرح داده خواهد شد. با آموزش ایچیموکو به زبان ساده و روان دکتر الهام، با ساختار اندیکاتور ایچیموکو آشنا شده اید. می توانید تحلیل حمایت ها و مقاومت را در ریزش یا صعود معاملات خود انجام دهید. تغییر وضعیت ها و تشخیص قله ها را انجام داده و در پوزیشن خود باقی بمانید یا خارج شوید. در جلسه هفتم آموزش ایچیموکو رایگان با ابزار DataRange محدوده 26 تایی. کندل های قبلی قله را تعیین و با خطوط حمایت و مقاومت وضعیت هفتگی ، هشدارها و خواب پول را کنترل می نمایید.

تشخیص ادامه روند بر اساس قله ها و دره های ابر کومو

تا اکنون یاد گرفتید قله در ابرکوموی ساختارایچیموکو چیست؟ چه زمانی خواب پول بحساب می آید؟ سیگنال خرید و فروش تعیین و خطوط حمایت و مقاومت در معاملات خود را تحلیل کنید. زمانی که شما یک ابر قوی در نمودار ایچیموکو دارید و وضعیت ابرکومو از قرمز به سبز یا برعکس تغییر می کند فرورفتگی هایی ایجاد می گردد. بصورت هفتی یا هشتی است که این ها دره ها هستند و قدرت جاذبه ای دارند و کندل ها را به سمت خود جذب می کنند. دکتر الهام درجلسه هشتم آموزش ایچیموکو به زبان ساده این جذب کندل ها و نهایتا تغییر روند و درجازندن قیمت ها را برایتان شرح خواهند داد. با تحلیل زمانی تا 35 کندل جلوتر از قله یا دره می توان در زمان های مختلف از یک دقیقه تا یک ساعت وبیشتر روند را تشخیص یا پیش بینی کنیم.

ورود به پوزیشن و تحلیل زمانی با کراس ابرهای کومو

کراس ابرکومو از مهمترین اصطلاحاتی است که در دوره ایچیموکو پیشرفته با آن آشنا می شوید. در جلسه نهم آموزش ایچیموکو پیشرفته شما مفهوم کراس، دقیق و با جزئیات برای تشخیص و تحلیل زمان ورود به پوزیشن شرح داده شده است. زمانی اکه ابرکو ازوضعیت سبز به قرمز و یا برعکس تغییر می کند. تغییر وضعیت اتفاق افتاده و کراس خواهید داشت که مربوط به 26 کندل عقب تر مربوط شده، باید وضعیت را بررسی کنید که آیا وارد پوزیشن سل بشوید یا خیر؟ آیا باید صبر کنید پول بک بشود و از آن خارج یا وارد شوید؟ چه زمانی انتظار تغییر روند دارید؟ در پایان ویدئو این جلسه شما به نکات مهم دیگری از اسرار ایچیموکو دست پیدا کنید. تحلیل زمانی با کراس ابرکومو در 26 کندل عقب و جلو را انجام دهید. همچنین به یک استراتژی دست یابید که حدضرر برای خود مشخص و خرید و فروش خود را کنترل نمایید.

هم شکلی ها در اجزای ایچیموکو و اهمیت آن

اما جلسه آخر از مجموعه فیلم آموزش ایچیموکو موضوع هم شکلی در اجزای ایچیموکو و اهمیت آن که از مباحث پیشرفته می باشد. توسط دکتر الهام از تیم مسترسیگنال به زبان ساده وروان شرح داده شده است. هم شکلی در ساختار ایچیموکو زمانی است که تنکان سن و کیجن سن شکلهای مشابه مخصوصا شکل هفت یا هشتی داشته باشند. که در این زمان می توان گفت حالت حمایتی و برگشت روند خواهید داشت.

در جلسه دهم آموزش ایچیموکو پیشرفته شما بصورت کامل با جزئیات هم شکلی ها و اهمیت آنها در تحلیل روند بازار آشنا خواهید شد.

تارگت گیری با کراس کیجنسن و تنکنسن

برای تعیین استراتژی در تحلیل تکنیکال بازار مالی خود تا این جلسه برخی نکات را فرا گرفتید. حتی توانستید یک سیگنال برای خود تعیین کنید. روند بازار را با حمایت و مقاومت هایش تشخیص دهید. اما یکی دیگر از نکات طلایی ایچموکو در تعیین استراتژی موضوع تارگت گیری یا همان مشخص نمودن اهداف است که با کمک خطوط کیجنسن و تنکسن انجام می گردد.

در این ویدیو ابتدا تنظیمات ایچیموکو را برای هدف گزاری تغییر و سپس با ابزار Date and Price Range این کار را انجام می شود. اگر کراس تنکنسن و کیجنسن را یادتان باشد اینجا بکارتان می آید اگر هم فراموش کردید یکبار دیگر ویدیوی جلسه نهم را تماشا کنید.

با رعایت نکات در این فیلم ، یاد میگیرید چه کراس نزولی داشته باشید و چه کراس صعودی می توانید هدف اول خود را انتخاب و بسته به آن هدف های بعدی را مشخص نمایید. یادتان باشد تعداد کندل ها در این استراتژی 26 کندل است و تعیین کف و سقف در هدف ها بسیار مهم می باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها