آموزش

اندیکاتور پارابولیک سار

اندیکاتور پارابولیک سار

آموزش اندیکاتور پارابولیک سار

اندیکاتور پارابولیک سار: برای شروع آموزش Parabolic SAR که از این به بعد گاهی آن را SAR نیز می نامیم. بهتر است با واژه های آن آشنا  شویم، کلمه SAR از واژه های Stop And Reverse به معنای توقف و واژگونی و Parabolic نیز به معنای سهموی گرفته شده است.
این اندیکاتور توسط فردی امریکایی به نام ولز وایلدر(Welles Wilder) که در بازار املاک و مستقلات و تحلیل تکنیکال فعالیت های زیادی داشت ابداع شد.
آقای ولز وایلدر همچنین اندیکاتور میانگین متحرک جهت دار و محدوده واقعی  و البته اندیکاتورر شاخص قدرت نسبی یا همان RSI معروف را بعنوان دستاوردهای خود ثبت نموده است.
Parabolic SAR از ابزارهای و اندیکاتورهای پرکاربرد است. در مجموعه اندیکاتورهای تایید کننده با نمایی نقطه چین، پله ای یا خطی در بالا یا پایین نمودار قیمت برای تایید صعودی یا نزولی بودن روند قرار می گیرد. در ادامه می توانید آموزش تصویری این اندیکاتور را مشاهده کنید.

آموزش ویدیویی اندیکاتور پارابولیک سار

آموزش تصویری اندیکاتور  Parabolic SAR

در آموزش اندیکاتور سار  توصیه می گردد که برای کاهش ریسک این اندیکاتور با اندیکاتور هایی مانندمیانگین متحر ک یا استوکاستیک ترکیب گردد تا نتایج بهتری بدست آورید.
موارد مهم در آموزش Parabolic SAR  شامل موارد زیر است :

  • ترکیب اندیکاتور پرابولیک سار بامکدی ، میانگین متحرک و استوکاستیک
  • تشخیص سیگنال خرید و فروش با پارابولیک سار و میانیگین متحرک
  • بدست آوردن حد ضرر
  • تنظیمات اندیکاتور پارابولیک سار
  • نکات طلایی اندیکاتور پارابولیک سار در یک تحلیل عالی

چگونگی نحوه محاسبه اندیکاتور پارابولیک سار

همانطور که می دانید هر اندیکاتور از توابع ریاضی ایجاد می شود. در فرمول اندیکاتور پارابولیک سار دو پارامتر مهم وجود دارد که در نحوه محاسبه آن نقش مهمی دارند. این دو پارامتر عبارت هستند از گام و گام بیشینه که منظور از گام یعنی AF یا Acceleration Factor و هم‌چنین قیمت بیشینه یا کمینه نیز با Extreme Price یا EP نمایش داده می‌شود.
نحوه محاسبه پارابولیک در روندهای صعودی، به شکل زیر است:

سار = سار قبلی + AF قبلی (SAR قبلی + EP قبلی)

و اما نحوه محاسبه Parabolic SAR در روندهای نزولی نیز فرمول به این صورت است:

سار = سار قبلی − AF قبلی (SAR قبلی − EP قبلی)

پارامترها  در فرمول اندیکاتور پارابولیک سار

آقای وایلدر مقدار پیشنهادی و بهینه برای دو پارامتر مهم از فرمول اندیکاتور پارابولیک سار را ارائه می کند که در آموزش این اندیکاتور جذاب به شما همان مقادیر را توصیه می کنند.

اما دو پارامتر مهم در فرمول این اندیکاتور چیست؟
مقدار گام و مقدار گام بیشینه دو پارامتر مهمی هستند که در نحوه محاسبه اندیکاتور پارابولیک سار استفاده می شود. مقدار پیشنهادی و پیشفرض برابر است با 0.02 و 0.2 یعنی برای گام مقدار 0.02 و برای گام بیشینه 0.2 تعیین میشود.
گاهی برخی تحلیل گران در فرمول اندیکاتور سار برای افزایش حساسیت مقدار گام را کاهش می دهند با این کار فاصله نقطه چین ها نزدیک تر و حساسیت اندیکاتور sar افزایش می یابد.

کاربرد اندیکاتور پارابولیک سار چیست؟

در آموزش  Parabolic SAR شما با فرمول و محاسبه آن آشنا شدید اما کاربرد اندیکاتور پارابولیک سار دقیقا چیست؟
این ابزار نیزمانند سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال در شناسایی روند بازار کاربرد دارد.

زمانی که نقاط اندیکاتور بالای نمودار قیمت باشد روند نزولی

زمانی که نقاط اندیکاتور در زیر نمودار قیمت باشد روند صعودی

سوال مهم آیا کاربرد این ابزار در سیگنال خرید و فروش وجود دارد؟ بله قطعا زیرا زمانی که اندیکاتور sarبه سمت مقابل قیمت حرکت می کند یک سیگنال جدید خرید و فروش ایجاد می گردد.
تشخیص نقاط حمایت و مقاومت که از اصلی ترین کاربردهای اندیکاتور است. در عملکرد پارابولیک سار نیز  و ترکیب آن با  میانگین متحرک می توان از آن به عنوان سطوح مقاومت و حمایت استفاده کرد.
از دیگر موارد عملکرد Parabolic SAR در شناسایی سیگنال نقاط بازگشت قیمت با همگرایی و تعیین حد ضرر می باشد.

استراتژی معاملاتی پارابولیک سار

استراتژی‌های متفاوتی در رابطه با اندیکاتور پارابولیک سار وجود دارد. این اندیکاتور خود به تنهایی ملاک ورود به معامله نیست و بهتر است با اندیکاتور های دیگر یا پرایس اکشن ترکیب شود.

سیگنال خرید و فروش پارابولیک سار در ادامه توضیح داده شده ولی صرف این اندیکاتور نمی توان معامله کرد.

سیگنال خرید پارابولیک سر

تشخیص آن بسیار ساده است و با نگاه کردن به نشانگرهای اندیکاتور زمانی که نشانگرها در بالا بوده اند و یک روند نزولی در حال اجرا بوده با ایجاد نشانه تغییر روند اندیکاتور نشانگرها را به زیر نمودار منتقل می کند. کلوز کندل می شود نقطه ورود و حد ضرر هم می شود محلی که نشانگر اندیکاتور قرار دارد.

سیگنال خرید پارابولیک سار

سیگنال فروش پارابولیک سر

زمانی که اندیکاتور پایان یک روندی صعودی را تشحیص می دهد. شاخص های آن از حمایت کندل ها دست بر می دارند و به بالای کندل ها منتقل می شوند. این را می توان سیگنال فروش یا یک معامله sell(short) دانست. در این حالت کلوز کندل نقطه خروج از معامله خرید یا گرفتن معامله فروش را سیگنال می کند. حد ضرر محل قرار گیری نشانگر در نظر گرفته می شود. همچنان تاکید می کنیم که این اندیکاتور به تنهایی خطای بسیار زیادی دارد. در هرتایم فریم معاملاتی هم سیگنال های مختلفی را صادر می کند و صرفا رفتار قیمت را دنبال می کند.

سیگنال فروش اندیکاتور پارابولیک سار

پارابولیک سار و خط روند

همانطور که تا کنون متجه شده اید این اندیکاتور نقاطی که احتمال تغییر روند می رود را با نشانه گذاری می کند. نشانه های زیر نمودار حمایت صعودی و نشانه های بالای نمودار مقاومت روند نزولی را نشان می دهد. اما قیمت به یکبار تغییر روند نمی دهد. چندین بار نشانه های تغییر را ایجاد می کند و سپس تغییر شکل می گیردو یکی از راه های از بین بردن نویز های (خطاهای) پارابولیک سار استفاده از خط روند است. در زمان هایی که سار سیگنال می دهد یک شکست قوی یا بریک اوت در نمودار شکل می گیرد. ای نقطه می تواند سیگنال ورود با حد ضرر تعیین شده توسط اندیکاتور صورت گیرد.

پارابولیک  سار خط روند

تعیین استاپ لاس یا حدضرر 

مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید قرار دادن استاپ لاس در معاملات است. دستور توقف ضرر در معاملات بستگی به تایم فریم معامله گر می تواند متفاوت باشد. اما اندیکاتور پارابولیک سار یک استاپ لاس معاملاتی نیز مشخص می کند. در واقع همان نقطه ای که تغییر روند را تشخیص داده یک نشانگر قرار می دهد. که همان نقطه می توانید ملاک حد ضرر در نظر بگیرید. در تصاوصیر فوق نحوه قرار دادن حد ضرر کاملا مشخض است. فقط محض تاکید بیشتر که حتما در معاملات خود از دستور توقف ضرر استفاده کنید.

حساسیت اندیکاتور پارابولیک سار

مووینگ اوریج و اندیکاتور پارابولیک سار

یکی از راه های گرفتن تاییدیه بیشتر و نطقه ورود بهتر این اندیکاتور و حذف خطاهای آن ترکیب آن با اندیکاتور مووینگ اورریج یا میانگین متحرک است. چرا که تعداد سیگنال های خرید و فروش این اندیکاتور خصوصا در وضعیت رنج مارکت زیاد است که با ترکیب یک EMA (نوعی از مووینگ اوریج) می توان به نتیجه بهتری رسید و خطای پارابولیک سار را کاهش داد.

ترکیب اندیکاتور پارابولیک سار با سایر اندیکاتور ها

در معرفی  Parabolic SAR به امکان ترکیب اندیکاتور پارابولیک سار با سایر اندیکاتورها از جمله میانگین متحرک و اندیکاتور ADX و مکدی اشاره کردیم .

ابزار تحلیلی سار نیز مانند اندیکاتور بولینگر باند می تواند با میانگین متحرک ترکیب شده و سیگنالهای معتبری را برایتان داشته باشد. با ترکیب اندیکاتور پارابولیک سار با میانگین متحرک می توان تغییر روند را تشخیص و نقاط حمایت و مقاومت را تعیین نمود.
به کمک اندیکاتور مکدی و SAR، کافی است به وضعیت هیستوگرام دقت کنید. تا سیگنال‌های خرید و فروش را تشخیص دهید. با ظاهر شدن نقاط پارابولیک سار در پایین نمودار قیمت و قرار گرفتن هیستوگرام مکدی بالاتر از سطح صفر، می‌توان سیگنال خرید را دریافت کرد. در سمت مقابل، اگر نقاط SAR در بالای نمودار قرار گیرند و هیستوگرام پایین سطح صفر باشد، سیگنال فروش صادر می‌شود.
در فیلم آموزش پارابولیک سار یاد میگیرید که با ترکیب این ابزار و استوکاستیک ADX قدرت روند صعودی و سیگنال خرید و همچنین قدرت روند نزولی و سیگنال فروش را تشخیص دهید.

نکات کلیدی اندیکاتور پارابولیک سار

در این بخش به برخی از نکات کلیدی اندیکاتور پارابولیک سار می پردازیم:
از آن جا که این اندیکاتور در دسته اندیکاتورهای پیرو و تعقیب‌کننده قرار می‌گیرد. نباید از آن در بازارهای بدون روند یا خنثی استفاده کرد.
زمانی که حساسیت Parabolic SAR افزایش پیدا می‌کند. اندیکاتور به نمودار قیمت نزدیک‌تر می‌شود. در سمت مقابل کم شدن حساسیت موجب افزایش فاصله آن از نمودار قیمت خواهد شد.
به این مسئله دقت کنید که در شرایطی که بازار صعودی است، نقاط پارابولیک سار نیز همراه نمودار قیمت در همان جهت حرکت می‌کند، منتها از نمودار قیمت پایین‌تر قرار می‌گیرد.
در ترکیب مکدی با sar ، به منظور ورود به معامله باید مکدی سریع‌تر، مکدی آهسته‌تر را از سمت پایین به بالا قطع کند و نقاط پارابولیک سار نیز لازم است که زیر کندل‌ها قرار گیرند.
همچنین در ترکیب پارابولیک سار با مکدی ، برای خروج از دارایی نیز باید مکدی سریع‌تر ، خط آهسته‌تر را از بالا به پایین قطع ، کندل‌ها باید از بالا به پایین میانگین متحرک عبورو نقاط پارابولیک در بالای کندل‌ها قرار گیرند.

نتیجه گیری

بعد از مطالعه کامل این مقاله آموزشی و مشاهده ویدئو آموزش اندیکاتور پارابولیک برای تشخیص سیگنال خرید وفروش این اندیکاتور را با اندیکاتور MA یا خط روند و برای ورود به معامله یا خروج از دارایی آن را با مکدی ترکیب  کنید و بهترین تنظیمات اندیکاتور پارابولیک را برای تحلیل تکنیکال خود تعیین  کنید.

اندیکاتور پارابولیک سار (Parabolic SAR) به معنی توقف و بازگشت سهموی می باشد. ابزاری مهم از اندیکاتور ارز دیجیتال در تحلیل تکنیکال برای معامله گری یا سرمایه گذاری موفق در بازار و تایید در تشخیص روند جاری بازار و سیگنال خرید و فروش  است. البته برای یک معامله گر یا سرمایه گذار تایم فریم معاملات بسیار مهم است سرمایه گذارات در تایم های روزانه و هفتگی و ماهانه معامله می کنند. اما معامله گران یا تریدرهای در تایم فریم های 4ساعته به پایین معامله می کنند. پارابولیک سر را به دلیل شمای آن اژدهای معامله گری هم مینامند. بررسی و  آموزش اندیکاتور Parabolic SAR مسترسیگنال می تواند در تحلیل و بررسی گذشته بازار نکاتی به شما کمک کند تا تشخیص و پیش بینی خوبی روند بازار را بدست آورید.

تخفیف در کامزد

بهترین صرافی های ارز دیجیتال

nobitext

صرافی نوبیتکس

تخفیف در معاملات

BingX

صرافی BingX

تخفیف در معاملات

opo finance

کارگزاری آپوفایننس

تخفیف در معاملات

coinex

ترید در صرافی کوینکس

تخفیف در معاملات

bybit

ترید در صرافی بای بیت

تخفیف در معاملات

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.